Odborné pojmy ze zahradnického oboru se vyučují většinou na odborných školách a učilištích, nicméně s těmi nejzákladnějšími se setká každý, kdo má zahradu či se alespoň snaží něco vypěstovat. Jestliže se vydáte za nákupem rostlin, či zahradnických potřeb ať již do zahradnictví nebo do hobbymarketu, vždy je dobré, pokud věci nazýváme pravými jmény. Lépe se tak dorozumíte třeba s odbornou obsluhou, díky čemuž také naleznete to, pro co jste původně přišli.
Zahradnická výroba je důležitou součástí hospodářství
Ano, nebýt zahradníků, nebylo by na trhu ovoce, zelenina, květiny ani sadba a díky nim není třeba druhy, které u nás dobře rostou, dovážet. Velká část zahradníků, kteří opouští střední školy a učiliště nachází uplatnění buď jako květináři či aranžéři, nebo jako sadovníci či v budoucnu zahradní architekti. Málokdo si ale uvědomí, že zahradnická výroba je tvořena ze 4 částí: květinářství, ovocnictví, sadovnictví a zelinářství a každá část se specializuje na dané odvětví.
Jak se orientujete v zahradnických pojmech?
V našem kvízu jsme pro vás připravili celkem 10 těch nečastějších pojmů, se kterými se dříve či později při svém zahradničení setkáte. Pokud jste našimi pravidelnými čtenáři, měli byste kvíz zvládnout na plný počet bodů, protože i my vás v oboru vzděláváme a to tím, že základní pojmy v našich článcích používáme. Jak moc jste ale pozorní, to se právě teď, v kvízu, ukáže.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.