Plné koše hub si můžete přinést z míst, která najdete na internetových speciálních mapách

Podle mykologů obecně platí, že na houby je nejlepší se vypravit asi 10 dní po vydatném dešti, pokud po něm následuje dostatečně teplé, nikoliv však horké počasí. Hlavní houbařská sezóna většinou probíhá od července do září, ale v letošním roce, kdy panovala jen poměrně mírná zima a spadlo dostatek srážek, sezóna přichází až o několik týdnů dříve.

Kam na houby: mapa výskytu hub

Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti začal vydávat na svých stránkách mapu pravděpodobnosti růstu hub. Základem jejich výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v posledních 30 dnech v kombinaci s hodnotami průměrných teplot za posledních 7 dní. V mapě si tak podle barvy jednoduše zjistíte, zda je ve vaší oblasti pravděpodobnost růstu hub nízká, střední či vysoká.

Zdravé houby: jsou dietní a obsah jednoho z vitaminů si můžete i zvýšit

www.nkz.cz

Které houby právě nyní v lese najdete

Z vyšších poloh houbaři hlásí nálezy prvních hřibů kovářů, v polohách nižších jsou to kozáci i hřiby dubové, pro které se zase můžete vypravit mnohem raději než do lesa, na hráze rybníků, pokud na nich rostou duby. Pokud hledáte inspiraci, kam se na houby vypravit, můžete si vyhledat interaktivní mapu v internetovém atlasu hub NaturAtlas nebo se přidejte do různých facebookových skupin, ve kterých si houbaři sdělují nejnovější poznatky o nálezech.

  • Karlovarský kraj: hřibovité houby zde rostou jen minimálně, lupenité průměrně. Objevují se první lišky, hřiby hnědé a křemenáče, například v okolí Františkových lázní.
  • Ústecký kraj: hojně zde rostou hřibovité houby, lupenité se zatím neobjevují. Na Chomutovsku se objevují pěkné nálezy křemenáčů.
  • Plzeňský kraj: zatím průměrně rostou houby hřibovité, lupenité se zatím neobjevují. I tady je hlášen výskyt hřibů kovářů.
  • Liberecký kraj: hřiby se zde objevují jen minimálně a lupenité houby zatím vůbec. Je hlášen první výskyt hřibů kovářů.
  • Středočeský kraj: hřibovité houby se objevují průměrně, lupenité jen minimálně. Přesto jsou už hlášeny výskyty kovářů, dubáků, májovek i kovářů. Poměrně slušné nálezy hlásí houbaři z Křivoklátska, z okolí Orlíku a Zvíkova, Mělníku i z okolí Nymburka a Dětenic. Velmi pěkné nálezy jsou hlášeny i z Brdských lesů, z Berounska.
  • Jihočeský kraj: první nálezy už hlášeny jsou, ale na žádné velké houbaření to prý není. Hřibovité i lupenité houby rostou jen minimálně a houbaři hlásí vysokou červivost. Za hřiby se můžete vypravit například na Strakonicko.
  • Královéhradecký kraj: zatím je hlášen jen minimální růst hřibovitých i lupenitých hub. Spíše výjimečně se najdou kováři. Štěstí ale můžete zkusit například v okolí Kopidlna či Hradce Králové.
  • Pardubický kraj: Žádný výskyt hub zatím hlášen není, což však neznamená, že se nemohou sem tam nějaké objevit.
  • Kraj Vysočina: je hlášen průměrný výskyt hřibovitých hub, lupenitých je zatím jen málo. Pěkné nálezy v dubových lesích v okolí Mohelna, Velkého Meziříčí nebo v okolí Chotěboři, kde rostou křemenáče. Nálezy jsou hlášeny i z lokality Tři Studně a Fryšava pod Žákovou horou.
  • Olomoucký kraj: zatím žádné velké nálezy hlášeny nejsou, ale například u Velkého Újezdu už se hřibovité houby začínají objevovat.
  • Jihomoravský kraj: nejsou hlášeny žádné nálezy.
  • Moravskoslezský kraj: žádné větší nálezy nejsou hlášeny ani u hřibovitých ani u lupenitých hub.
  • Zlínský kraj: zatím je hlášen minimální růst hřibovitých hub, lupenité se téměř nevyskytují.

Zdroj:https://info.chmi.cz/bio/mapy.php?type=houby; https://living.iprima.cz/kde-rostou-houby-meteorologove-zverejnili-mapu-ktera-houbarum-zvysuje-sance-na-plny-kos-438306; https://houby.naturatlas.cz/kde-rostou-houby/

Každého houbaře potěší pěkný hřib nebo křemenáč v košíku
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada