Bukvice jsou po tepelné úpravě velmi chutné a zdraví prospěšné
Jezte ořechy pravidelně a prodlužte si život
Všichni dobře víme, jak moc prospěšná pro naše zdraví jsou všelijaká jádra ořechů. Byly doby, kdy se tvrdilo, že jádra vlašských ořechů obsahují velké množství tuků, ale toto bylo naštěstí vyvráceno a odborníci naopak jejich pravidelnou konzumaci doporučují. Jádra ořechů jsou dokonce považována za zdroj energie, který přispívá k dlouhověkosti. Kromě řady cenných vitamínů, jako je vitamín A, D, E a K, obsahují ořechy také vitamín E, který má schopnost potlačovat rozvoj zánětlivých procesů a buněčným stěnám pomáhá bránit se působení volných radikálů, které vznikají během metabolických procesů.
Popelka dobře věděla, proč jsou lískové oříšky cenné: obsahují nejvíce vitamínu E
Lískové oříšky obsahují vitamínu E nejvíce, dále obsahují lecitin, který udržuje v kondici mozkové a nervové buňky. Všechny ořechy mají také vysoký obsah vitamínů B, které jsou důležité pro zdravé fungování mozku a nervové soustavy, krvetvorbu a produkci hormonů.
Bukvice musíte tepelně upravit: získáte cenný zdroj energie
V dřívějších dobách byla konzumace bukvic běžná, přece jen, lidé byli chudí a dokázali využít vše, co jim příroda nabízela. Jádra bukvic jsou velmi chutná, ale před konzumací je musíte pár minut orestovat na pánvi bez tuku. Je to z toho důvodu, že syrová jádra obsahují mírně toxickou látku fagin, která se ale díky tepelné úpravě rychle rozloží. Takto upravená jádra bukvic dodají tělu potřebnou energii.
Jedlé kaštany pomáhají předcházet vzniku mozkové mrtvice a teď zažívají boom
O jedlých kaštanech jsme si již na našich stránkách říkali, jejich obliba jako ovocného stromu roste a mohou si ho vysadit i ti, kteří nemají na své zahradě dostatek místa, díky řadě nižších kultivarů. Jedlé kaštany se vyznačují především vysokým obsahem draslíku, který v těle reguluje hladinu sodíku v krvi a tím pomáhá předcházet srdečním problémům a vzniku mozkové mrtvice. Jedlé kaštany navíc obsahují vitamíny C a B1. Mají nižší obsah tuků, než vlašské ořechy a jsou tedy vhodnější při případné dietě.
Žaludovka připomíná meltu a stává se oblíbenou náhražkou kávy
Myslíte, že v dřívějších dobách měli lidé možnost zajít do kavárny na výbornou kávu? Že měli peníze na to, aby si v obchodě nějakou koupili? Kdepak, opět vyšli do přírody a využili toho, co jim nabízí. Kromě bukvic, které se konzumovaly jako oříšky, sbírali také žaludy, ze kterých vyráběli skvělou kávu zvanou žaludovka. Je to výrazný nápoj bez kofeinu, který chutná jako melta s jemnou oříškovou chutí. Žaludovka blahodárně působí na zažívací orgány, snižuje krevní tlak a nyní zažívá návrat na výsluní. Před tím, než žaludovku budete chtít vyzkoušet, musíte žaludy nejprve upražit. A ještě před pražením je musíte ponořit na 24 hodin do teplé vody, aby se zbavily hořkých tříslovin.
Láká vás žaludovka? Takto snadno si ji připravíte
Potřebujete 2 hrsti oloupaných žaludů zbavených tenké, hnědé slupky. Oloupané žaludy vložte na 24 hodin do teplé vody, propláchněte a osušte. Nadrobno nasekejte a za stálého míchání restujte na pánvi bez tuku asi půl hodiny, dokud nezískají zlatohnědou barvu. Pak je rozemelte v mlýnku. Na přípravu žaludovky rozmíchejte dvě lžíce prášku v 250 m horké vody a káva žaludovka je na světě. Zbylý prášek uchovejte v chladu, a co nejdříve spotřebujte, pak totiž žaludy začínají žluknout.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.