Pokud máte na zahradě ořešák, nebudete mít o ořechy nouzi. Na mladém stromku, starém zhruba sedm let, se urodí už několika kilogramová úroda. Z osmdesátiletého ořešáku je možné ale sklidit i několik desítek kilogramů ořechů. Ty můžete skladovat v původním stavu se skořápkou, nebo jako vyloupaná jádra.
Vyloupaná jádra ořechů vytřiďte a vysušte
Nemáte-li ke skladování ořechů ve skořápce vhodný prostor, musíte je vyloupat. Ideálně hned druhý den po jejich sběru nebo nákupu. Nevyloupané ořechy kupujte mimochodem jen čerstvé, tzn. ideálně během září.
Po vyloupání jádra ořechů proberte a vyhoďte ty, které jsou buď něčím napadené, nebo nevypadají dobře. Zbylé v jedné vrstvě rozprostřete třeba na plech a nechte pár dnů sušit na suchém místě, kde nemohou navlhnout.
Vysušené ořechy dejte do vzduchotěsné nádoby
K dlouhodobému uskladnění vyloupaných a vysušených jader jsou nejvhodnější vzduchotěsné nádoby. I tak byste ale měli ořechy spotřebovat do šesti měsíců. Řešením může být i vakuovačka potravin nebo mrazák. Ořechy stačí nasypat do zamrazovacích sáčků, dobře uzavřít a vložit do mrazáku, kde jádra neztratí aroma a nechytí nežádoucí pachy.
Nevyloupané ořechy skladujte v chladu a temnu
Nevyloupané ořechy zůstanou dlouho čerstvé, pokud je po sklizni uložíte do chladné, tmavé a dobře větrané místnosti. Může to být na půdě nebo zastřešené terase. Na lískách nebo v plastových přepravkách tu rozprostřete ořechy v nízké prodyšné vrstvě, aby mohly proschnout. V opačném případě je během dlouhého skladování napadnou a znehodnotí plísně.
Pro dlouhodobé uskladnění ořechů jsou kromě uvedených dřevěných lískek či přepravek vhodné také sáčky ze síťoviny. Správně uložené a oschlé ořechy je možné uchovat až do příští sklizně. Optimální teplota ke skladování je 10–17 °C. Do teplejšího prostředí si vždy odnášejte jen takové množství ořechů, které spotřebujete nebo zpracujete během dvou týdnů. Při pokojové teplotě tuk v jádrech totiž žlukne.