Své jméno získala trojská vinice na konci 17. století, když zde hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka nechal vybudovat drobnou kapli zasvěcenou sv. Kláře. Víno sklizené na vinici se tehdy zpracovávalo ve sklepích trojského zámku. O století později byl na vinici postaven i domek vinaře, který zde spolu s kaplí stojí dodnes.
Vinohradnictví v Troji má dlouhou historii. Poprvé ho připomíná listina z roku 1228. V současnosti je na vinici svaté Kláry k vidění 120 odrůd révy.
Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy
Vinice sv. Kláry je součástí botanické zahrady
V současnosti je vinohrad nedílnou součástí Botanické zahrady hl. m. Prahy, která od roku 1995 pečuje o jeho rozvoj a v roce 2003 tu obnovila tradici výroby vína. Trojská botanická zahrada je jednou z mála botanických zahrad na světě, které se mohou pyšnit tak rozsáhlou produkční vinicí. Stejně tak jako jedna z mála produkuje kolekci vlastních vín. Jelikož réva porůstá strmý svah, probíhají tu veškeré práce od zimního řezu po sklizeň pouze ručně.
V Troji roste přes 16 tisíc révových keřů
Na ploše 3,5 hektaru byste napočítali 16 500 révových keřů. Vinici samotnou tvoří dvě části. Na té produkční se pěstují moštové odrůdy určené pro výrobu vína: Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Müller Thurgau, Tramín červený, Sauvignon a další. Dominující odrůdou se postupem času stává Rulandské modré, kterému zdejší podmínky obzvláště svědčí.
Většina vinohradu je řezána na vertikální Guyotův řez, Modrý Portugal je veden na klasickou hlavu a odrůdě Rulandské modré nejlépe vyhovuje řez „zvýšená hlava“.
Když se mluví o produkci vína u nás, každému se vybaví vinohrady na jižní Moravě, v okolí Mělníka či Roudnice nad Labem. Nicméně kvalitní a věhlasná vína v minulosti vznikala taktéž z hroznů uzrávajících na jižních svazích v Praze.
Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy
Vinicí sv. Kláry se vine i naučná stezka
Druhou část vinice sv. Kláry tvoří naučná stezka, která přibližuje domácí sortiment vinné révy. Celkem je zde k vidění 120 odrůd jak stolních, tak moštových. Nechybějí ani ukázky nejčastějších typů zimního řezu a ucelené informace o správném založení vinice, ošetřování révy během vegetace, chorobách a škůdcích, ale i o sklizni hroznů, výrobě vína, jeho optimální archivaci a zásadách správné degustace.
Součástí stezky je také vřetenový historický lis z roku 1801 a expozice přibližující výrobu sudů a korkových zátek. Pro nejmenší návštěvníky je určena prezentace vinařova roku – 12 obrázkových zastavení s popisem nejčastějších pracovních úkonů na vinici a ve sklepě. Velmi atraktivní je také banka vůní vín a vonné soudky, kde si lze vyzkoušet své čichové schopnosti.
Do expozice výroby vína jen s průvodcem
Pod vinicí se ukrývá sklep hostící expozici výroby vína s celkovou plochou 200 m2. Expozice se člení do tří oddílů. Ve vstupní hale se nachází technologie určená ke zpracování hroznů, v tankové hale jsou k vidění nerezové tanky připojené na systém řízeného kvašení a třetí část tvoří tradiční vinný archiv. V lahvích a sudech tu dozrává celá produkce vína z vinice sv. Kláry.
Do expozice je možné nahlédnout během komentovaných prohlídek s průvodcem. Sortiment vín ze zdejšího vinohradu se pak prodává ve vinotéce sv. Kláry, která sídlí v historickém domku vinaře.
Z vinice je nejkrásnější výhled na Prahu
Vinice sv. Kláry se pyšní jedním z nejkrásnějších výhledů nejenom na Trojský zámek a řeku Vltavu, ale i na panoráma hlavního města a Pražský hrad. V průběhu roku si zde na terasách viničního domku lze vychutnat výborné víno anebo užít vinařské akce včetně vinobraní.