Mnoho bylin, které rostou v našich zahradách, je opředeno starými pověstmi. Vyprávějí o magických schopnostech rostlin. Tak mají některé rostliny díky své kouzelné moci nejen chránit před nemocemi a zlými duchy, ale mohou přinést i štěstí, nebo dokonce dát tomu, kdo je požije, schopnost jasnovidectví – za předpokladu, že jste je utrhli ve správný den a dbali jste na potřebné rituály.
Mnoho magických rostlin je jedovatých
Na většinu z těchto pověstí se dnes díváme jako na pohádky a báje z dob, které dávno minuly. Už asi nikdo nevěří, že amulet vyrobený z kořene divizny ochrání před zlými silami. Přesto – i když se podle nich málokdo bude řídit – nepostrádá soupis magických rostlin jisté kouzlo. Pokud vás přitahuje, můžete mu přizpůsobit i svou zahradu.
Při založení zahrady nebo záhonu, na němž bude místo pro staré kouzelné rostliny, buďte však opatrní. Mnoho z nich včetně těch, které byly používány jako léčivé a kupříkladu i dnes se využívají v homeopatii, je silně jedovatých. K nim patří například náprstník, blín, rulík a durman. Kdo si do záhonu chce vysadit tyto atraktivní čarodějné byliny, měl by zajistit, aby se v zahradě nepohybovaly malé děti bez dozoru.
Mandragora lékařská (Mandragora officinalis) je opředena mnoha pověstmi a platila za rostlinu s nejmocnějším kouzlem. Zkuste třeba následující: "Mandragora, lomikámen, ať je s tebou, čerte, amen!"
Foto: Shutterstock
Kořen mandragory má tvar člověka
Za rostlinu s kouzelnými schopnostmi je už od antiky považována mandragora. Tvar jejích kořenů připomíná lidskou postavu, což povzbuzovalo fantazii. Tak věřila například známá abatyše Hildegarda z Bingenu, že mandragora vznikla z půdy, ze které původně Bůh stvořil Adama. Kořen této spíše nenápadné rostliny byl velice ceněn, protože měl chránit před zraněními a ukazovat zakopané poklady.
Mandragora, stejně jako další jedovaté rostliny obsahující alkaloidy, byla ve středověku pravděpodobně součástí „čarodějných mastí“. Pokud si s ní člověk namazal tělo, projevily se omamné účinky – člověk měl mimojiné pocit, že létá. Před takovými létacími dobrodružstvími s pomocí vlastnoručně vypěstovaných omamných rostlin se ale dnes důrazně odrazuje. Obsah účinných látek v rostlinách silně kolísá, takže je prakticky nelze dávkovat. Proto není možné vyloučit silné otravy ústící i ve smrt.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) platí za osvědčený prostředek na spaní. Pověrčiví lidé věřili, že propůjčí člověku jasnovidecké schopnosti.
Foto: Shutterstock
Rostliny s ochranným kouzlem
Mnoho léčivých rostlin, které mají své místo v lidovém léčitelství, bylo dříve považováno za magické. Původci chorob byli ještě neznámí, a proto lidé věřili, že se mohou chránit před nemocemi ochranným kouzlem. Tak měl třeba sporýš lékařský chránit před morem. Rostlině s takovouto mocí lidé přisuzovali i schopnost odhánět zlé duchy.
Kdo chtěl nahlédnout do nebezpečného světa čarodějnic, použil kozlík lékařský, o kterém se věřilo, že činí člověka jasnovidným. V noci na 1. května se zvědavec obalený kozlíkem a dobromyslí obecnou měl postavit na křižovatku cest. Potom mohl pozorovat čarodějnice na cestě na slet. Dotyčný člověk pasoucí po dobrodružství určitě zahlédl ve tmě svítící oči kocourů na nočních toulkách, protože výrazná vůně kozlíku je pro kočky zkrátka neodolatelná.
Další známou bylinkou, jíž naši předkové přisuzovali zázračnou a užitečnou moc, je netřesk. Už název napovídá – kdo má půvabné zelené růžice na střeše, tomu do domu netřískne blesk. I proto dodnes tak často nacházíme netřesk na korunách zdí a kůlnách. Přežije tam obdivuhodně a vypadá krásně. Přesto je lepší, pokud jde o ochranu před ohnivými vyslanci nebe, se spolehnout na hromosvod.