V jednom čínském přísloví se praví: chceš-li být šťastný jeden den, opij se. Chceš-li být šťastný jeden rok, ožeň se. Chceš-li být šťastný celý život – staň se zahradníkem. Po objevení účinků bakterie Mycobacterium vaccae s tím nelze než souhlasit.
12 důvodů, proč se stát zahrádkářem
Kde se se „šťastnou“ bakterií setkáte
Český název bakterie Mycobacterium vaccae by zněl nejspíš mykobakterie kraví. Poprvé byla totiž identifikována v kravském lejnu. Zajímavostí také je, že patří do stejné skupiny bakterií jako původce tuberkulózy nebo lepry. Nemusíte se jí ale bát, běžně se totiž vyskytuje v půdě. Zahrádkáři s ní tudíž přicházejí denně do styku, vstřebávají ji kůží a vdechují. Nevyhnete se jí ani při jiném kontaktu s přírodou nebo při konzumaci lesního ovoce.
Pozitivní vliv bakterie na psychiku
Jedním z důvodů smutku, úzkosti nebo deprese je nedostatek serotinu v lidském těle. Tato látka hraje roli při vytváření nálad, má také příznivý vliv na učení a její nedostatek může způsobovat poruchy spánku, fóbie, podrážděnost, stres nebo agresivitu. Obsahují ji i psychofarmaka. A ačkoli bakterie Mycobacterium vaccae nezpůsobují žádná onemocnění, dokážou v živém organismu vyvolat imunitní reakci, která tvorbu serotoninu podnítí, což má pozitivní dopad na psychiku.
Bakterie byla otestovaná na myších
Vliv bakterií Mycobacterium vaccae byl zatím testován jen na myších, které se po naočkování těmito bakteriemi cítily lépe, byly aktivnější a dočasně také chytřejší (v porovnání s kontrolní skupinou zvládly projít testovacím bludištěm mnohem rychleji). Nyní se vědci snaží zjistit, v jakém množství mají bakterie příznivé účinky na člověka a jestli by se nedaly využít i pro léčbu některých nemocí.