Silice (čili éterické oleje) obsažené v květech, listech, slupkách, dřevu nebo pryskyřicích nejenže krásně voní, ale člověka přímo ovlivňují. Molekuly vonných látek totiž putují ve vdechovaném vzduchu až do limbického systému (dříve označovaný jako čichový mozek), který je emočním centrem lidského mozku. Tam podnítí vylučování biologicky aktivních látek, které člověku přinesou lepší duševní rozpoložení, více soustředění anebo dokonce zmírní bolest.
Čisté přírodní oleje do aromalapy
Odborníky potvrzené poznání můžete snadno uplatnit v každodenním běhu života. Nejjednodušší způsob, jak s vůněmi pracovat, je využití aromalampy. Stačí dát do misky s vodou tři až pět kapek silice a zapálit pod ní čajovou svíčku. Zásadní je používat stoprocentně čisté přírodní oleje. V syntetických olejích je pouhý zlomek důležitých rostlinných látek, a i když krásně voní, nemají takovou schopnost činnost mozku ovlivnit.
Vonné silice poslouží i při masáži
Ve směsi s mandlovým olejem lze silice použít také na masáž. Do 50 ml mandlového oleje stačí přidat pět až deset kapek silice. Spojení s jalovcovým olejem je vynikající při kloubních problémech.
Do koupele promíchejte olej se smetanou
Silice jsou rovněž vynikající přísadou do koupele. Levandulový olej uvolňuje svaly a navozuje spánek, rozmarýnový prospívá krevnímu oběhu a citrusový z citronů nebo mandarinek osvěžuje. Mějte na paměti, že vonné oleje se nekapou přímo do vody, protože tak zůstanou vězet na hladině. Aby se blahodárné látky ve vodě rovnoměrně rozpustily, promíchejte nanejvýš 15 kapek oleje se lžící smetany a teprve pak nalijte do koupele. Se sedmi kapkami silice na jednu lžíci smetany vykouzlíte také příjemně voňavou pěsticí koupel nohou.