Zahrada k rehabilitaci i odpočinku
Dnes existují zahrady určené k fyzické rehabilitaci či zotavení po úrazech, záhony pro tělesně nebo smyslově postižené, výsadby pro dlouhodobě nemocné a psychicky vyhořelé lidi, k odreagování dětí nebo povzbuzení seniorů. Nezřídka se zakládají u škol, léčeben nebo domovů pro seniory. Zahradní plochy či terapeutické parky se realizují také spíše ve městech, kde lidé ztrácejí kontakt s přírodou a relaxují jen pomocí technických vymožeností.
Základní princip zahradní terapie
Princip zahradní terapie spočívá v pasivním vnímáním prostředí nebo aktivní práci, kontaktu s půdou, rostlinami a dalšími lidmi. Péče o rostliny není složitá, poskytuje výsledky a přispívá k pocitu vlastní důležitosti. Fyzická práce navíc člověka uvolní, uklidní a zbaví stresu. Odpovědnost za přidělený záhon nebo konkrétní rostliny navíc pomáhá zapomenout na vlastní starosti.
O půdní bakterii, která zmírňuje stres
Vyzkoušejte balneoparky i inhalatória
- Lidé po úrazech nebo s motorickými potížemi používají chodníčky s různými povrchy, aby opět získali jistotu při chůzi. Ke stimulaci pohybu slouží například zahradní oblázkové stezky určené k chůzi naboso.
- K aktivnímu odpočinku jsou určené balneoparky koncipované jako vodní zahrady s potoky a prvky sloužícími k hydroterapii a relaxaci. Součástí mohou být různé balanční pomůcky, houpací sítě atp.
- Méně pohybliví lidé a vozíčkáři využívají zvýšené nebo pultové záhony, ke kterým mají snadný přístup. Možností jsou i tzv.pojízdné záhony s výsuvnou pracovní plochou určené pro pacienty upoutané na lůžko.
- Smysly dokážou podnítit motýlí záhony, aromatické výsadby nebo bylinková inhalatória. Vůně rostlin aktivuje paměť, terapií může být ale i trhání květin, které zlepšuje jemnou motoriku. Pro nevidomé a slabozraké návštěvníky jsou zakládány zahrady se sluchovými a hmatovými zážitky.