Co dělat při bodnutí včelou

Včela bodne, jen když se cítí sama ohrožena (například když na ni někdo šlápl), nebo má strach o své hnízdo. V případě bodnutí zanechá v pokožce žihadlový aparát s jedovým váčkem. Ten je zapotřebí co nejrychleji odstranit – aby vám do těla nenapumpoval všechen jed a aby svou vůní nelákal další včely k bodnutí poblíž. 

Pokud jej ale budete z kůže vytrhávat „pinzetovým úchopem“, zmáčknutím jedového váčku do sebe jed naopak vytlačíte. Žihadlo je lepší vyškrábnout – třeba nehtem. Na postiženém místě bude pravděpodobně následovat zarudnutí, otok a pálení. Nepřesáhne-li velikostí plochu dvou dlaní a délkou trvání dva dny, je to normální – nejde o alergickou reakci. Následky může zmírnit chlazení, použití speciálních mastí na bodnutí hmyzem anebo „babské rady“: přiložení rozkrojené cibule, potření octem a další. 

Pokud se ale otok bude rychle zvětšovat, udělá se vám nevolno, budete špatně dýchat anebo došlo k bodnutí v ústech, do oka či jiné citlivé části těla, rychle si zavolejte někoho k sobě a pak i záchrannou službu. Včelí bodnutí může nečekaně skončit i anafylaktickým šokem – život ohrožujícím stavem, který vyžaduje rychlou lékařskou pomoc.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada