Krevní tlak a hormony
Dny se prodloužily a svěží zeleň zase láká do zahrady nebo na procházku do přírody. Jenže místo radosti z nového jara se člověk často cítí malátný a bez energie. Typickým projevem jarní únavy, jejíž příčiny stále ještě nejsou beze zbytku objasněné, je zpomalený krevní oběh. Jisté je jen, že když se oteplí, cévy se uvolní a krevní tlak klesá. Člověk se pak cítí zesláblý, často až na omdlení.
Na nežádoucích potížích se podílejí také některé hormony. V zimě tvoří tělo zvýšené množství spánkového hormonu melatoninu. Na jaře se jeho produkce sice snižuje, ale u lidí, kteří se zdržují převážně v uzavřených prostorách s nedostatečným přísunem denního světla, je přirozeně probíhající změna narušená a projevuje se únavou a dlouhodobou ztrátou činorodosti.
Pohyb je nejlepším lékem na jarní únavu – svědčí dospělým i dětem.
Více pohybu a otužování
Pohyb je ten nejlepší lék na jarní únavu. Denní světlo pomáhá tělu postupně nastavit vnitřní biologické hodiny na jaro. Společně s pohybem je světlo důležité také pro produkci hormonu štěstí serotoninu, který je jakýmsi protihráčem spánkového hormonu. Kromě toho je pohyb zárukou dostatečného přísunu kyslíku, který se významně podílí na zahánění malátnosti.
Pomáhá také jeden zaručený tip, a sice ranní sprcha se střídáním studené a teplé vody, která rozproudí veškerou látkovou výměnu a pomůže člověku cítit se fit. Důležité je končit pokaždé studenou vodou. A pokud někdy krevní tlak kolísá, pomůže koupel paží, při níž necháte přes předloktí proudit studenou vodu.
Zeleninové saláty mohou chutně doplnit i různé bylinky.
Čerstvé ovoce a zelenina
Zásoby živin, které bývají po zimě vyčerpané, doplní přísun čerstvého ovoce a zeleniny. Chutné, a hlavně na obsah důležitých vitaminů a minerálních látek bohaté bylinky, jako je česnek medvědí, orsej jarní, pampeliška nebo popenec, skvěle chutnají v salátech. Energii dodají tělu rovněž celozrnné výrobky. Mořské ryby zase obsahují hodně tryptofanu, základního stavebního kamene hormonu štěstí.
Skleslou náladu dokážou zahnat vlhké obklady. Do misky s horkou vodou přidejte pár kapek čistě přírodního mátového oleje, v roztoku namočte bavlněnou tkaninu a vyždímejte. Látku na pět minut přiložte na obličej a zhluboka, až do břicha se nadechujte a vydechujte.
Medvědí česnek je bohatý na důležité vitaminy i minerální látky.
Pesto z česneku medvědího
Na 2 sklenice po 250 g: 50 g piniových jader, 80 g slunečnicových jader, 3 hrsti česneku medvědího, asi 150 ml olivového oleje, 50 g čerstvě strouhaného parmezánu, sůl, čerstvě mletý pepř z mlýnku, citronová šťáva
Na rozpálené pánvi bez oleje orestujte zvlášť piniová a slunečnicová jádra, sesypejte a nechte po ruce. Česnek medvědí důkladně omyjte, vyklepejte dosucha a společně s piniovými jádry rozmixujte v mixéru. Během mixování postupně přilévejte olej, dokud hmota nezíská přiměřenou hustotu. Vmíchejte parmezán, osolte, opepřete a ochuťte kapkou citronové šťávy. Přihoďte slunečnicová jádra. Hotovým pestem naplňte sklenice a uchovávejte v chladničce.