Mladé výhonky nebo listy jedlých plevelů obsahují vitaminy, minerály a další látky. Rostliny obsahující železo pomáhají s krvetvorbou, některé podporují funkci jater a žlučníku, jiné působí kladně na trávení, odvádějí z těla škodliviny a využívají se pro různé očistné kúry. Řada z těchto plevelů je navíc i chutná. Stačí vyrazit do zahrady nebo na procházku s košíkem či plátěnou taškou, natrhat si pár výhonků na chleba nebo do polévky...
Proč jíst jarní plevel
Předností jarních plevelů je, že jsou čerstvé, výživné a dokážou nahradit zeleninu. Doplníte si jimi i minerály a stopové prvky, které se v běžné stravě příliš nevyskytují, ale vaše tělo je potřebuje. Jedlé plevele také obohatí váš jídelníček a při jejich sběru strávíte čas v zahradě nebo ve volné přírodě, budete v pohybu a pohodě – což není málo. Navíc ušetříte peníze za dováženou zeleninu.
Jak jedlé plevele sbírat
Ideální je samozřejmě plevel z vlastní zahrady. Pokud na něj vyrazíte do volné přírody, sbírejte jej na neznečištěných místech. Suché, poškozené, napadené nebo ovadlé rostliny netrhejte. Upřednostněte vždy mladé výhonky a listy, přerostlé či staré rostliny nesbírejte – obsahují více hořkých látek a nechutnaly by vám. Jedlé plevele přenášejte vždy tak, aby k nim měl přístup čerstvý vzduch a nezapařily se. Rostliny vždy co nejrychleji zpracujte, tzn. přeberte, opláchněte a použijte do čerstvého jídla, příp. je konzervujte.
Jak plevele kuchyňsky upravovat
Kdo není na chuť jedlých plevelů zvyklý, měl by je kombinovat s potravinou, která mu chutná. Začněte s nimi po troškách a míchejte je třeba se zeleninou. Můžete je nasypat na chléb s máslem (vyjma kopřiv samozřejmě), přidat do salátu, polévky, karbanátků, nádivky, placek všeho druhu, špenátu… Při tepelné úpravě ale přidávejte rostliny do jídla až těsně před koncem varu, restování, pečení atd.