S přicházejícím jarem lze den za dnem sledovat, jak se probouzející příroda halí do zeleného hávu. Kdo se v ní vyzná, dokáže při každé procházce přinést z její bohaté náruče něco dobrého k snědku. Nemusejí to být jen planě rostoucí byliny, protože pamlsky v podobě mladých pupenů nabízejí na jaře i dřeviny.
Čaj z habrových pupenů se považuje za léčivý prostředek, který pomáhá při problémech s horními cestami dýchacími.
Foto: Shutterstock
Jarní pupeny stromů jsou zdravé i chutné
Čerstvě narašené pupeny bývaly po dlouhé zimě vysoce ceněnou pochoutkou už kdysi dávno a naši předci si jich velmi považovali. Pojídání pupenů jim, aniž přesně tušili proč, prospívalo díky vysokému obsahu minerálů, vitaminů, bílkovin a různých bioaktivních látek, které jsou nezbytné pro tvorbu listů a květních pupenů.
Skvěle chutnají úplně mladé výhony topolu, břízy, buku, javoru, lípy, vrby, habru, ale také ovocných stromů, jako třeba jabloní, hrušní a slivoní. Příjemnou vůni mají i dubové pupeny, jenže pokud jsou jen trochu vyvinutější, stoupá v nich obsah tříslovin a zvyšuje se obsah jedovatých látek. Listové pupeny ostatních jmenovaných dřevin lze konzumovat i lehce vyzrálejší, je však třeba počítat s nahořklou chutí. Před konzumací odstraňte hnědé ochranné šupiny pupenů a křehkou zeleň jednoduše snězte.
Látky z pupenů topolu kanadského pomáhají při nadýmání. Dříve se z jejich výtažků připravovaly rovněž masti na rány a spáleniny.
Foto: Shutterstock
Gemmoterapie a léčivé rostlinné pupeny
Léčivými účinky rostlinných pupenů se zabývá gemmoterapie, mladá a stále ještě málo známá věda, kterou rozvinul belgický lékař Pol Henry. Terapie se zakládá na skutečnosti, že v mladých rostlinných pletivech se skrývá spousta energie a životadárných látek. Vedle minerálů, vitaminů a bílkovin také hlavní rostlinné hormony, jako auxiny a gibereliny, které podporují růst.
Medicínsky nejdůležitější látky pro přípravu gemmopreparátů se získávají z mladých pupenů pomocí macerace, tedy naložením do směsi glycerolu a alkoholu. Spotřebitel si je pak může pořídit v lékárně v podobě ústních sprejů nebo kapek.
Co přesně léčí gemmoterapie
Gemmoterapii lze nasadit při nejrůznějších zdravotních problémech. Léčivé přípravky s obsahem blahodárných látek z mladých pupenů borovice kleče mají ulevit při revmatu a artróze, pupeny malin dokážou mírnit obtíže spojené s menstruací a obdobím přechodu u žen, zatímco pupeny olivovníku jsou považovány za vynikající prostředek při vysokém krevním tlaku, kornatění tepen a závratích.
Při podezření na vážnější onemocnění by se však měl každý obrátit na svého terapeuta, který se v léčivech založených na výtažcích z pupenů skutečně vyzná. Například macerát nákladně vyrobený z pupenů rybízu se označuje jako rostlinný kortikoid. Dokáže pomoci při zánětech, kožních problémech, rýmě a alergických onemocněních. Preparát ze šípkové růže úspěšně působí proti bolení hlavy a pomáhá také při nervových poruchách, migréně a křečových stavech.