Pozitivní vliv na naši psychiku
Pozitivní vlastnosti zelených střech jsou známy již dávno. Jedná se především o to, že zelené střechy zlepšují tepelnou a zvukovou izolaci domu, chrání konstrukci před negativními vlivy počasí a přispívají k zadržování vody ve městech a tím také ke zvýšení vlhkosti. Díky ozeleněné střeše si můžete rozšířit klasickou zahradu nebo si jen vylepšit výhled z okna. Však ne nadarmo jsou právě střešní zahrady budovány na střechách nemocnic, aby tak pacienti měli na ně výhled. Je vědecky dokázáno, že pohled na osázené střechy, a nezáleží na tom, zda jsou zde keře, kvetoucí rostliny nebo jen trávník, mají pozitivní vliv na psychiku člověka a lidé, kteří mají možnost vidět do zeleně, což platí hlavně v nemocnicích, se i dříve uzdravují ve srovnání s pacienty, kteří se dívají pouze na holé střechy budov.
Základem je izolace
Aby nedošlo k poničení konstrukce domu, velmi důležitá je dobrá izolace střechy proti vodě. Použité hydroizolační materiály však musí odolat nejen vodě, ale také rostoucím kořenům rostlin. Právě z tohoto důvodu se na izolaci střech musí používat pouze takové hydroizolační materiály, u kterých výrobce může prokázat jejich účinnost potřebným atestem. K izolaci se tak používají různé speciální fólie nebo dvouvrstvé asfaltové pásy.
Kdy je nutno zavolat statika
Jestliže si pohráváte s myšlenkou, že byste si střešní zahradu chtěli založit, záleží, kde to máte v plánu. Je důležité si uvědomit, že střešní zahrada bude představovat velké zatížení pro celou konstrukci domu, a to především ve chvíli, kdy bude substrát nasáklý vodou a je jedno, zda to bude závlahou, díky tajícímu sněhu nebo dešťovou vodou. Právě z toho důvodu, plánujete-li střešní zahradu na domě nebo části domu, vždy si přivolejte statika, který vám dokáže jednoduše spočítat celkové zatížení střechy a řekne, zda můžete či nemůžete střešní zahradu založit. Pokud chcete osázet třeba jen střechu od dřevníku, kůlny nebo psí boudu, zde statik není třeba a není ani třeba takovou stavbu někde ohlašovat.
Extenzivní vs. intenzivní střešní zahrada
Možná jste v souvislosti se střešní zahradou slyšeli dva pojmy, a to zahrada extenzivní a zahrada intenzivní. Rozdíl mezi nimi je takový, že v případě extenzivní zahrady se nepočítá s tím, že bude pochozí, ale budete se na ni spíše jen koukat třeba z okna nebo z terasy. Na druhé straně jsou zahrady intenzivní, kde se počítá se tím, že vám budou suplovat klasickou zahradu, můžete zde mít záhony, posezení nebo i bazén. Vše pak záleží nejen na statikovi, co vám povolí, ale také na vašich finančních možnostech. Většinou ale míváme zahrady někde na kůlně, zahradním domku či dřevníku a v takovém případě se vždy jedná o zahradu extenzivní neboli pohledovou.
Ozelenit můžete i šikmou střechu
V současné době je sortiment a materiál na střešní zahrady natolik bohatý, že není problém ozelenit i šikmé střechy. Dříve to nebylo možné a osazovaly se pouze rovné plochy. To dnes sice už neplatí, ale stále je optimální, pokud sklon střechy je od 0 do 5 stupňů, máte-li sklon vyšší až do 15 stupňů, pak se jen volí jiný postup při ozeleňování. V případě sklonu střechy od 15 do 45 stupňů se na střechu musí instalovat speciální zádržný systém pro substrát.
Jaké rostliny se hodí pro extenzivní střešní zahrady
V tomto případě se opět rostlinná skladba odvíjí od toho, o jakou střechu se jedná, zda je intenzivní nebo extenzivní. V obou případech je jasné, že se musí jednat o druhy, které snáší extrémní klimatické i půdní podmínky, protože na střeše většinou panují vysoké teploty, sucho, vítr a nízké teploty. Rostliny také mívají menší nároky na potřebu živin. U extenzivních střech, které jsou spíše na „koukání“ se využívají nízké a suchomilné rostliny. Mezi ty nejčastější patří rod Sedum neboli rozchodník, který má velké množství druhů a kultivarů, a i z jednoho rodu lze vytvořit nádherou střešní kompozici. Navíc rozchodníky bývají hodně barevné a krásně kvetou. Dnes není nutno nakupovat a pracně vysazovat jednotlivé kusy rozchodníku, ale na střechu natáhnete přímo rozchodníkový koberec. Mezi další vhodné druhy k osázení střešních zahrad patří například písečnice velkokvětá, lomikameny, netřesky, delospermy nebo trávnička přímořská. Vodné jsou rovněž všechny suchomilné traviny.
Na intenzivní střešní zahradě máte volnější ruce
Jak již bylo řečeno, intenzivní střešní zahrada bývá často využívána jako zcela běžná zahrada, často ani nepoznáte, že jste několik metrů nad zemí. Co se týče výběru rostlin na intenzivní zahradu, můžete zde pěstovat víceméně vše, jen to musíte zvládnout uzalévat. Záleží také, kolik máte na střeše substrátu, dle toho pak volíte rostliny mělce a hluboko kořenící. Můžete tedy vybírat jak mezi běžnými trvalkami, tak i mezi keři, klidně i ovocné dřeviny. Velmi dobře zvládají podmínky sucha například různobarevné mochny křovité, kručinka nebo třeba devaterník. Budete-li mít dostatek místa, klidně zde můžete mít vyvýšený záhon se zeleninou, bylinky nevyjímaje.
Na běžný substrát zapomeňte
Kromě toho, že na střeše je nejen dostatečná izolace, ale i několik pěstebních vrstev, velmi důležitá je vrstva pěstební, kde dané rostliny budete pěstovat. V případě střešní zahrady, a je jedno zda se jedná o pohledovou či pochozí, nikdy nepoužívejte běžný substrát nebo dokonce zeminu ze zahrady. To by byl velký průšvih. Na střešní zahrady se totiž používá speciální substrát, který v sobě dokáže zadržet nejen dostatečné množství vody, ale také živin, které rostliny potřebují k životu. Toto je důležité hlavně v případě extenzivní zahrady, na kterou nebudete chodit tak často, budete se na ni spíše jen dívat z okna a zahrada tak bude žít vlastním životem.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.