Rozchodník milují hlavně včely, pro ně totiž představuje poslední pastvu před dlouhou zimou
Rozchodník (Sedum) je velmi bohatý rod trvalek, které jsou zcela nenáročné a osloví dlouhým kvetením, přičemž se jedná o nízké či vyšší druhy, vhodné k řezu. Nižší druhy rozchodníků se uplatňují především na střešních zahradách a ve skalce. Květy rozchodníků jsou vždy vítaným zdrojem sladkého nektaru, pro který jsou vyhledávané především včelami a čmeláky. Především rozchodník velký je posledním zdrojem nektaru před zimou.
Co je to rozchodník: ta nejlepší volba pro líné zahradníky
Rozchodník velký (Sedum telephium nebo také Hylotelephium sp.) je sukulentní trvalka, která je vysoce odolná extrémním podmínkám, ať už suchu, horku či mrazu. Hodí se do trvalkových záhonů, lze je využít k řezu či do květinových aranžmá, dokonce i do nádob. Jedná se o dlouhověké a vděčné rostliny a byla by velká chyba je nemít na svém záhoně. Rozchodníky mají dužnaté listy a stonky, díky čemuž nevyžadují pravidelnou závlahu, ale spokojí se s tím, co spadne při dešti. Krásná jsou jejich plochá, široká květenství nejčastěji v barvě růžové až načervenalé či bílé, které s velkou oblibou navštěvují motýli, včely a další užitečný hmyz. Odkvetlá květenství jsou dekorativní i ve váze, nebo je můžete ponechat na rostlině a získat tak zajímavou okrasu zimního záhonu.
Rozchodník lze bez problémů pěstovat i v nádobě
Kam zasadit rozchodník: důležitý je hlavně prostor
Rozchodník miluje slunce a dobře propustnou, písčitou půdu. Na vlhčích místech se jim moc nedaří, nicméně i zde dokáží růst. Dobře snáší sluneční žár, vítr i méně kvalitní půdu, proto jsou tak oblíbené. Vysazují se během celé sezóny, nejlépe však na jaře nebo na podzim. Vždy je dobré vysadit rozchodník na stálé místo, čím déle totiž roste na jednom místě, tím více květů vytvoří. Při výsadbě také myslete na to, že bude vyžadovat dostatek místa kolem sebe, jen tak totiž vynikne jeho potenciál.
Jak pečovat o rozchodník: můžete ho i zmladit
Jestliže rozchodník vysadíte na správné místo, slunce a propustná půda, nebude od vás vyžadovat žádnou velkou péči. Závlahu ocení pouze v případě, kdy jsou dlouhotrvající sucha a vedra. Výhodou je, že není napadán ani škůdci, ani chorobami. Odkvetlá květenství zpravidla odstraňujeme až na jaře. Pokud rozchodník poleví v kvetení, můžete ho rozdělit rýčem a rozsadit, pak pokvete více.
Kultivary, které si zamilujete
Sortiment druhů a odrůd je velmi bohatý, takže každý si přijde na své a rozchodníky si zkrátka musíte zamilovat.
Sedum telephium ´Briliant´je typický, nenáročný kultivar se světle zelenými listy a růžovým květenstvím. Kvete spolehlivě každý rok a jeho suchá květenství jsou ozdobou zahrady během zimy.
Sedum telephium ´Matrona´ je o něco mohutnější a velmi krásný kultivar s tmavě bordó olistěním a světle růžovým květenstvím. Díky svému zbarvení je nepřehlédnutelný a lze ho dobře zakomponovat mezi ostatní trvalky, nejlépe se vyjímá mezi vyššími travinami.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.