V dnešní hektické době čím dál tím více hledáme klid a harmonii a obklopujeme se krásnými věcmi, které nám přináší radost a potěšení. Abyste si mohli užívat působení pozitivní energie každý den, zkuste si udělat zahradu podle čínské filozofie feng – shui. Praktické tipy a rady můžete aplikovat do své zahrady postupně a tím dopřát odpočinek hlavě a duši.
Obvyklý tvar záhonu v zahradě je pravoúhlý a většinou se zakládá kolem trávníku nebo před živým plotem. Pro tento typ podlouhlého záhonu, ležícího obvykle u hranice zahrady nebo u optického předělu, se používá označení rabato. Mnohem zajímavěji však vypadá záhon ve tvaru ostrůvku.
Tradiční zahrady u chalup se podobají jedna druhé, a přesto je každá jedinečná. Patří k nim pestrá předzahrádka, zeleninová zahrada s jiřinkami, lavička pod šeříkem nebo pustorylem, kamenný žlab s vodou i kameninové nádoby plné květin.
Trendem posledních let je přiblížit se co nejvíce přírodě, což má vliv i na design zahrad. Ty proto často působí spíše naturalistickým dojmem a mají méně zahradní vzhled.
Na rodinné zahradě se scházejí lidé, kteří jsou si nejbližší. Měla by být bezpečná, krásná, ale nenáročná, odpočinková, a hlavně pro každého. Jak toho docílit?
Pomocí promyšlené výsadby může dům, zahradní domek, cesta, odpočívadlo i plot splynout v jeden harmonický celek. Do plánování zahrady proto zapojte všechny stavby.
Základem moderní zahrady jsou strohé linie a geometrické tvary. Jednoduchá, ale do detailu promyšlená koncepce by zároveň měla zvýrazňovat strukturu rostlin i terénu.
Než začnete přemýšlet o podobě budoucí zahrady, rozmyslete si, v jakém stylu ji upravíte. Řiďte se při tom vzhledem domu, možnostmi pozemku a také svým vkusem.
Zákoutí ve formálněji pojaté zahradě a přirozeně rozvolněné výsadbě se liší. Mohou být pravidelná a předvídatelná, nebo naopak pokaždé jiná a neočekávaná. Poradíme vám, jak nejlépe kýženého prostoru dosáhnout.