Cesty v zahradě musíte dobře naplánovat. Dodržte pár důležitých pravidel a budou vám sloužit dlouhá léta

Kdy je dobré myslet na cestu

Jestliže máte stávající zahradu a prozatím jste o žádné cestě ani neuvažovali, možná je na čase vaše uvažování změnit. Cestu totiž můžete založit i ve stávající zahradě, a to hlavně tam, kde třeba trávník trpí věčným sešlapem. Vždy je nejprve dobré vypozorovat, kudy v zahradě chodíte nejčastěji, a právě zde je pak vhodné uvažovat o založení cesty. Cestu můžete využít nejen prakticky, a to že se z jednoho místa dostanete na jiné či jiná místa v zahradě, ale také k tomu, že cesta povede návštěvníka k nějakému zajímavému místu, třeba k sošce, vodní stavbě nebo trvalkovému záhonu.

Různé povrchy zahradních cest

www.nkz.cz

Jak má být cesta široká

Podle toho, jak moc cestu budeme využívat, volíme její šířku. U často používané cesty a příchodového chodníku k domu počítejte s šířkou minimálně 1,2 m. V případě cest menšího významu, které nebudou tolik frekventované, postačí 60–80 cm. Kromě šířky cesty je důležité také to, jaký zvolíte materiál a povrch. Nezapomeňte, že cesta musí být schůdná za každého počasí a dle toho také volíme vhodný povrch. Profil cesty volte mírně obloukovitý a se svažováním směrem k obrubníkům, aby voda odtékala a netvořily se kaluže.

Mlatové pěšiny jsou trendy. Jak na ně?

www.nkz.cz

Jaký materiál použít na cestičku

Materiálů, které se využívají k založení cest, je celá řada, a záleží proto na tom, kde cesta bude. Musí totiž ladit s celkovou zahradní kompozicí. Mezi ty nejoblíbenější materiály na cesty patří štěrk, kačírek, dřevěné pražce, přírodní kámen, cihla, dlaždice, betonové díly, někdy písek a mlat. Co se však týče posledních dvou zmiňovaných, v případě déle trvajícího deště a za mokra si můžeme zanášet nečistoty do domu, proto nejsou až tak vhodné.

Máte-li hodně zatěžovanou nebo přímo přístupovou cestu k domu, volte materiál, jako je dlažba, beton nebo jiný pevný povrch. Pozor si dejte na dřevo, které je za mokra velmi kluzké. Nejjednodušší je cesta ze štěrku nebo z mulče a zvládne ji založit i začátečník.

Který materiál vybrat pro zpevněné plochy

www.nkz.cz

Nezapomeňte na obrubníky

U cest občas zapomínáme na obrubníky, které zde mají důležitou funkci, a to držet pohromadě jednotlivé vrstvy cesty. Zvláště podstatné jsou obrubníky u sypkého materiálu, jako je štěrk, drtě, písek nebo mulč, protože se pak mohou dostat do trávníku, a to nám podstatně stíží sečení trávníku.

Také u dlážděné cesty jsou obrubníky nezbytné, jelikož brání rozlézání kostek nebo jiného materiálu, ze kterého bude cesta založena. Jako obrubníky se využívají většinou různě dlouhé a široké betonové bloky nebo cihly. Betonové obrubníky se musí pokládat do betonového lože.

Podzim je ideální čas pro nové záhony: jeden druh rostlin ale teď nevysazujte, jinak o ně přijete

www.nkz.cz

Bezpečnost nade vše

Ať už budete zakládat cestu, vždy dbejte na bezpečnost. Vždy musí být založena tak, aby byla schůdná za každého počasí, hlavně za mokra. Máte-li cestu někde ve svahu, nebojte se přidat zábradlí, a to hlavně v případě, že se po ní budou pohybovat starší lidé, kteří mívají potíže s chůzí.

Kvíz: Otestujte své znalosti ze středoškolské zoologie. Poznáte živočichy ve vaší zahradě?

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada