Krásný den, pane Stanislave. V oboru zahradní architektury se pohybujete téměř 20 let, proto budete určitě znát odpověď na jednoduchou otázku, kterou si lidé při zakládání zahrady často kladou: Z jakého důvodu bychom si měli na svůj pozemek nebo zahradu pozvat zahradního architekta?
„Na přímou otázku, přímá odpověď. Zkrátka proto, že jsme profesionálové, kteří daný obor studovali a během své pracovní praxe už hodně zahrad viděli, vytvořili, udržovali. Máme zkušenosti, co funguje a co naopak ne a tím zákazníkovi ušetříme čas, který by ztratil, pokud by si zahradu zakládal postupně svépomocí. Obecně si myslím, že nechat si poradit v jakémkoliv oboru od někoho, kdo o tom něco ví, je vždycky ta správná volba.“
A v jaké fázi stavby domu zahradního architekta oslovit?
„Já osobně mám nejraději, když mě klienti osloví už ve fázi hrubé stavby, kdy je dokončeno obvodové zdivo, ale ještě nejsou založeny chodníky. V této fázi si dovedu zahradu ve své hlavě představit lépe, než když je to zelená louka.“
Jak ale vaši vizi sladíte s představami klienta, aby se ve své zahradě cítil opravdu dobře?
"Vždycky jsem rád, když se mnou klient o zahradě hodně diskutuje a přemýšlí o ní, inspiruje se. Kvalitní výsledek může vzniknout jedině za podmínky dialogu a důvěry.“
Ručně skládaný kamenný kruh v zahradě, který může sloužit jako posezení nebo prostor pro ohniště.
Můžeme se na architekta obrátit i s malým pozemkem?
„I zde platí pravidlo, že na velikosti nezáleží. Pro mě jsou důležitější věci, než je rozloha: jako rozhodující pro spolupráci vnímám architekturu domu, která mě musí oslovit a já k ní potom chci tvořit inspirativní okolí. Hned na druhém místě je osobnost klienta. Někdy se prostě vzájemná chemie nenastartuje a někdy právě naopak!“
Každý architekt má svůj osobitý styl. Co byste řekl, že charakterizuje Vás?
„Pro mě a můj tým je typická práce s přírodním kamenem, trvalkami a velkými solitérními stromy. Naší specialitou jsou suché kamenné zídky a dlažby z přírodního kamene. Nejčastěji používáme žulu, vápenec nebo pískovec. Práce s kamenem vyžaduje kombinaci síly a estetického cítění a já jsem hrozně rád, že jsem u svých kluků v týmu talent pro kámen objevil.“
Vaše práce s kamenem je „malé“ umělecké dílo. Jak jste se k tomuto řemeslu dostal a co Vás na něm baví/nebaví?
K práci s kamenem mě motivovali dva lidé: prvním je Vojta Halámek, mistr kamene v České republice, u kterého jsem při studiích chodil na brigády a tím druhým je moje žena Andy, také zahradní architekta, která s kamenem vždycky ráda pracovala. Při mých prvních dvou zakázkách pak byl požadavek na kamenné stavby a tak jsme se do toho zkrátka pustili a zůstalo nám to dodnes. Obecně neradi v našich projektech používáme beton, proto vše, co je potřeba v zahradě zpevnit, tvoříme z kamene, ať už jde o zídky, terasy nebo cesty. Na práci s kamenem mě nejvíce baví, že výsledek je hned vidět a v podstatě také to, že toto řemeslo neumí každý.“
Tým z Profizahrad pro stavbu suchých zídek využívá žulu, pískovec a vápenec.
Práce s kamenem je kombinací síly a estetiky. Zahradní architekt Stanislav Schwarz oboje zvládá na výbornou. (Stanislav Schwarz vpravo)
Napojení kamene na terasová prkna je zpracováno do nejmenšího detailu.
A zvládli bychom si vytvořit suchou kamennou zídku svépomocí? Máte pro čtenáře nějaké tipy a rady?
„Jednoznačně ano. Jen je potřeba dodržet pár zásad: něco si o stavbě nastudovat, mít vhodný kámen (nejlépe ploché kameny), zhutnit základ (většinou štěrkem) a nestavět zídku nad výšku jednoho metru. Stavba suché zídky je pomalá, fyzicky náročná, ale ten výsledek stojí za to!“
Suché zídky lze skvěle využít také jako posezení v zahradě. Stačí zakomponovat masivní trám.
Mini zahradní dotazník pro…. Ing. Stanislava Schwarze
Na zahradě mám rád: trvalky
Na zahradě potřebuji: stromy
Na zahradě nedoporučuji: tújové ploty
Na zahradě nechci: hluk z okolí
Zahradní architekt Stanislav Schwarz vystudoval obor Zahradní a krajinářská architektura na Mendelově univerzitě a svému oboru se aktivně věnuje téměř 20 let. Jeho "podpisem" v zahradách jsou kameny a trvalky.