Realizaci zahrady začněte pěkně od začátku a buďte pečliví, radí zahradní architektka

Chce to plán a správné měřítko

Zahrada je stavba stejně jako váš dům, jen s tím rozdílem, že zahradu tvoříte z živého materiálu – z rostlin a o to je to možná složitější. Pokud stavaři použijí jiný kámen, nejspíše to i tak klapne, ale pokud vy vysadíte rostliny na místo, kde se jim nebude líbit, vyhodíte zbytečně peníze za uhynulé rostliny. Takže jak radí zahradní architektka, nejprve musíte mít plán. Vezměte si větší papír, tužku a pastelky a zkuste si vaši zahradu snů nakreslit. Máte-li stávající zahradu, kde už nějaké stromy či stavby jsou, zakreslete do vašeho plánu nejprve tyto prvky. Samozřejmě zakreslete i váš dům či terasu. Pro výběr vhodných rostlin si k ruce vezměte nějaký katalog, zahradnickou knihu či mějte nasledované různé zahradnické pořady. Bylo by vhodné držet se konkrétního měřítka, nejčastěji se používá měřítko 1:100, což značí 1 cm na plánu = 1 metr ve skutečnosti, v případě malého trvalkového záhonu pak využijete měřítko 1:25.

Zahradní architekt vám ušetříte nervy i peníze při zakládání zahrady

www.nkz.cz

Začněte přípravou pozemku

Máte-li zakreslenou vaši zahradu s přesně určenými rostlinami, typem anorganického materiálu, případně rozmístěnými stavbami, první, co musíte před samotnou realizací udělat, je pečlivá příprava pozemku. Jestliže jste se nastěhovali do nového domu s pozemkem, je jasné, že v takovém stavu pozemek nemůžete nechat. Prostor tedy musíte vyčistit od všeho, co zde nemá být, často zde naleznete různé zbytky po stavbě. Je nutno se zbavit plevele, a to především ve chvíli, kdy plánujete také založení trávníku. Je-li pozemek hodně zaplevelený, aplikujte totální herbicid. Zbavíte-li se plevele, musíte pozemek srovnat (vymodelovat), nesmí zde být žádné nerovnosti. Je-li pozemek rozsáhlý, pozvěte k sobě někoho, kdo má alespoň nějaký malý bagřík, bez mechanizace by to bylo náročnější. Počítejte také s tím, že modelace terénu pomocí mechanizace bude něco stát.

Kontrola kvality půdy

Ve většině případů není kvalita půdy na nových pozemcích nijak valná a vždy je potřeba ji trochu vylepšit. Na kvalitní tříděné zemině nikdy nešetřete, byli byste sami proti sobě“, radí zahradní architektka. Tříděnou zahradní zeminu vám dovezou z nějaké blízké deponie, ale před tím, než si objednáte několik tun na váš pozemek, jeďte se na kvalitu jimi nabízené zeminy osobně podívat. Ne vždy je taková zemina opravdu kvalitní a jakmile vám prodejce na pozemek vyklopí 10 tun zeminy, pak už je na kontrolu kvality pozdě. Na plochu počítejte minimálně s 10cm vrstvou nové a kvalitní zeminy, záleží ovšem na dané situaci.

Okrasné traviny se stříhají vždy na jaře. V tuto dobu je můžete i úspěšně namnožit

www.nkz.cz

Stavby mají přednost

Po srovnání pozemku a navezení nové zeminy musíte vyřešit všechny stavby, které na zahradě budou. Postavte na místo zahradní domek, vybudujte bazén či pergolu, nebo dodělejte terasu či zahradní kuchyň. Máte-li v plánu parkovací stání nebo nějaké zpevněné plochy, i ty vyřešte nyní. „To nejhorší, co mohou budoucí majitelé udělat, je, že do nově osázené zahrady začnou plánovat umístění skleníku nebo vyvýšených záhonů, tohle všechno už dávno mělo mít své jasně dané místo“, vyjadřuje se k situaci zahradní architektka.

Usnadněte si práci se sekáním trávníku: stačí zvolit správné zahradní obrubníky

www.nkz.cz

Výsadba rostlin

Jakmile jsou veškeré stavby na místě, nebo alespoň máte pro ně vymezené místo, přichází na řadu výsadba rostlin.Nejprve se vysazují vysoké a solitérní stromy, poté živé ploty, a nakonec keře či trvalkové záhony. Na nákup rostlin si vyhraďte dostatek času, všechny rostliny si v zahradnictví dobře prohlédněte, zda nevykazují symptomy napadení chorobami či škůdci.

Nechte si poradit

Nenechte se zmást tím, jak krásně v tu chvíli kvetou a vyberte je tak, aby se jim dařilo na vaší zahradě. Máte-li zahradu na plném slunci, těžko budete vysazovat rostliny vyžadující stína vlhko. Nevíte-li si rady, nechte si od zahradního architekta či zahradníka vypracovat seznam rostlin, které se na vaši zahradu hodí. O pomoc můžete požádat také odborný personál, který bývá v zahradních centrech zákazníkům k dispozici. Jakmile rostliny vysadíte, vždy je pečlivě zalijte a od této chvíle jim věnujte pravidelnou péči.

Samotná výsadba rostlin už je jen třešničkou na dortu...

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada