Je nejlepší čas pro založení trávníku: důležitá je nejen příprava pozemku, ale i první seč. Naučte se správně využívat trávníkovou náplast

Automatická závlaha je nejlepší investice

Úspěšné založení trávníku není složité, ale abyste se dočkali úspěchu a získali zdravý a hustý trávník, je třeba dodržet pár zásad. Prvním zádrhelem při zakládání trávníků je možnost závlahy. Ta musí být nejen dostatečná, ale hlavně pravidelná a pokud jste pracovně natolik vytíženi, že nezvládnete často i dvakrát denně založený trávník zavlažit, zamyslete se nad tím, zda by se vám nevyplatil automatický závlahový systém. Ten sice spolkne na počátku nějakou tu kačku, ale tato investice se vám opravdu vyplatí. Nejen, že vám bude trávník pravidelně zavlažovat, a to hlavně v době vaší nepřítomnosti, protože závlahový systém lze napojit na wifi a vy si ho můžete zapínat či vypínat dle libosti, ale hlavně vodu šetříte. Máte-li jen malou plochu trávníku, většinou si vystačíte s hadicí, ale i zde platí, že je důležitá pravidelnost, a to především u vysetého osiva. Ale i hadici na zalévání si zakupte kvalitní, ať nejste vzteky bez sebe, jakmile ji vezmete do ruky.

Nepodceňujte přípravu pozemku

Je známo, že pečlivá příprava pozemku před založením trávníku znamená až tři čtvrtiny úspěchu, takže si dejte vážně záležet. Pokud jste koupili pozemek, kde je metrový plevel a plno kamenů, musíte si dát tu práci a vše z pozemku, kde bude trávník odstranit. Probíhaly-li na pozemku stavební práce, často zde bývá velký nepořádek po dělnících, takže vše musíte do posledního plastu uklidit. Je-li plevel velmi úporný, použijte totální herbicid, klidně i dvakrát. Jakmile se zbavíte plevele a všech větších kamenů, musíte terén srovnat do roviny. Tedy, je-li to možné. K tomu se pak využívá různá mechanizace v podobě menších bagříků typu UNC a zkušený bagrista vám pozemek srovná za pár hodin. Pak musíte navést kvalitní, tříděnou zeminu, a to minimálně do výšky 10 cm.

Založení trávníku výsevem není levnější

Stále se vede debata o tom, zda je levnější založení trávníku z výsevu, což si myslí většina, nebo pokládkou travního koberce. V tomto případě se ale musíte rozhodovat nejen na základě vašich finančních možností, ale také dle toho, jak rychle potřebujete funkční travnatou plochu. Nemáte-li na počátku dostatek financí, protože vám většinu spolkla stavba, nemáte jinou možnost než založit trávník z výsevu. Zde jsou počáteční náklady o dost nižší a spočívají jen v modelaci terénu, navezení zeminy a nákupu osiva. Než se ale dočkáte kvalitního trávníku, bude to ještě dlouhá cesta. Ale, máte-li možnost uvolnit na počátku financí více, rozhodně si trávník založte pokládkou koberce tzv. drnováním, protože takřka ihned po položení získáváte funkční travnatou plochu, a to se hodí hlavně v případě, že máte malé děti. A abychom si ujasnili, která z variant je levnější, ačkoliv se to nezdá, finančně to vyjde skoro nastejno. U výsevu jsou náklady na založení sice nižší, ale k těmto nákladům si započítejte další osivo na dovýsevy, likvidaci plevele, pravidelnou závlahu, častější hnojení a pravidelná vertikutace.

Kdy trávník poprvé sekat

Záleží, zda jste trávník vysévali nebo pokládali koberec. V případě výsevu bude trvat déle, než osivo vyklíčí a trávník naroste do požadované velikosti. Každopádně, právě u první seče se dělají největší chyby, protože pěstitelé jsou netrpěliví a chtějí co nejdříve vyzkoušet svoji novou sekačku. Poprvé se nově založený trávník seče ve chvíli, kdy je vysoký v průměru kolem 10 cm a vršek rostliny se začíná malinko sklánět. Sekačku si nastavte na výšku 5-6 cm, ne níže, protože rostliny nejsou ještě úplně zakořeněné. Abyste nenapáchali více škody než užitku, břit sekačky musíte mít nabroušený, jinak křehké rostliny nebudete sekat, ale vytrhávat.

Oprava holých míst v trávníku

Po parném létě se vám v trávníku možná objevila nějaká ta mezera a vy přemýšlíte, jak ji co nejrychleji ozelenit. Můžete samozřejmě znovu vyset, ale mnohem praktičtějším řešením jsou trávníkové náplasti. Tedy pokud trávník není jedno velké holé místo, to opravdu raději znovu vysejte. Ale v případě mezer se trávníková náplast vážně vyplatí. Je tvořena substrátem, travním osivem a hydrogelem, jakmile tedy náplast aplikujete na holé místo a zalijete, hydrogel se ihned aktivuje a udržuje osivo ve vlhku. Dík tomu bude osivo rychleji klíčit a trávník rychleji vyroste. Vy tak ještě do zimy budete mít zase trávníček jako z katalogu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.