Breadcrumb

Při ozeleňování míst s minimem půdy je možné se inspirovat zelenými střechami s extenzivní výsadbou.
Foto: Shutterstock

Rostlinami extenzivních zelených střech jsou nenáročné, odolné a suchomilné druhy bylin, trav a mechů. Nejčastěji se k výsadbě používají různé rozchodníky (Sedum), časté jsou i netřesky (Sempervivum).
Foto: Shutterstock

Například rozchodníku bílému (Sedum album) se daří v méně výživné půdě, snáší sucho a nepotřebuje žádnou pravidelnou péči.
Foto: Shutterstock

Nárazové zavlažení, příp. přihnojení tekutým hnojivem, podpoří ale u rozchodníku bílého (Sedum album) kvetení (stejně jako odstraňování odkvetlých květů). Starší rostliny kvetou méně, jednou za pět let proto rozchodník rozdělte a zmlaďte.
Foto: Shutterstock

Další z rozchodníků, rozchodník ostrý (Sedum acre), roste na slunných, suchých i kamenitých místech. Kvete k červnu až červenci.
Foto: Shutterstock

Jelikož je rozchodník ostrý (Sedum acre) houževnatá trvalka, může vytlačovat pomaleji rostoucí rostliny. Někdy se proto využívá jako náhrada nepochozího trávníku.
Foto: Shutterstock

Rozchodník pochybný (Sedum spurium) se pěstuje v sušší půdě. Kvete od července do srpna a jeho listy mění barvu podle podmínek pěstování.
Foto: Shutterstock

Kultivar 'Tricolor' rozchodníku pochybného (Sedum spurium) se vyznačuje růžovobílozelenými listy a růžovými květy. Vyhovuje mu mírně vlhké stanoviště.
Foto: Shutterstock

Netřesk střešní (Sempervivum tectorum) je nenáročná a vděčná rostlina, která vytváří přízemní růžice a v červnu až červenci kvete růžovými květy. Má rád suchá, slunná a kamenitá místa.
Foto: Shutterstock

Lomikámen stinný (Saxifraga umbrosa) si nárokuje slunné až polostinné stanoviště s chudší, vlhčí a propustnou půdou. Vytváří přízemní růžice a od května do srpna dlouhé květní stonky.
Foto: Shutterstock

Lomikámen Arendsův (Saxifraga x arendsii) je typický svými polštářky přisedlých růžic. Rostlina upřednostňuje polostín, propustnou půdu a dostatek vláhy, kvete během dubna až května.
Foto: Shutterstock

Lomikámen rokytový (Saxifraga hypnoides) vytváří kobercovité porosty a v květnu až červnu bíle kvete. Uvítá slunce i polostín a propustnou půdu.
Foto: Shutterstock

Lomikámen vždyživý (Saxifraga paniculata) má rád suché kamenité půdy s obsahem vápence. Přízemní růžice tvoří kožovité listy a rostlina kvete od června do července.
Foto: Shutterstock

Kosmatec (Delosperma cooperi) je sukulentní trvalka s dužnatými listy a barevně výraznými květy. Je vhodná do sušší a chudší propustné půdy s minimem vláhy. Miluje slunce.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Připravte se na letní vedra už na jaře: Pěstujte rychle rostoucí dřeviny, které vám zajistí chladivý stín
- Nejkrásnější jarní rostliny: Svého favorita si vyberte mezi těmito osvědčenými druhy
- Řebčík kostkovaný: Nevšední krasavec se vzorovaným kabátkem. Kde se bude jarní cibulovině nejlépe dařit
- Měsíčnice roční: Proč je skromná rostlina hvězdou zahrady až po odkvětu. Pěstuje se jako letnička i dvouletka
- Wellbeing s pokojovými rostlinami: Tyto druhy vám zlepší život a zvýší produktivitu práce
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné