Jaké pokojové rostliny pěstovat? Tohle je Top 5, které vám zlepší život
Pokojové rostliny přinášejí do interiéru přírodní prvek, který nám může, a je to dokázáno, zlepšit náladu, snížit stres i upevnit zdraví. Není tedy divu, že pokojové rostliny se stávají běžnými součástmi kanceláří nebo třeba atriových zahrad, které mají za cíl zlepšit efektivitu zaměstnanců. Pojem wellbeing je tedy v současné době velmi používaný, a to především díky těmto důvodům.
Proč pěstovat pokojové rostliny?
Je dokázáno a nejsou na to třeba žádné velké vědecké výzkumy, že v blízkosti zeleně naše produktivita stoupá. Máme více nápadů, zlepší se nám koncentrace a pracovní prostředí s rostlinami působí příznivěji, útulněji a osobněji. Máte-li tu možnost, kromě pokojových rostlin, které by ve vašem okolí měly být, se z okna dívejte vždy do zeleně. K tomuto účelu poslouží stálezelený živý plot, vyšší traviny či nějaký zajímavý keř.
Pokojovky zlepšují vzduch
Pokojové rostliny absorbují toxiny jako formaldehyd nebo benzen. Přeměňují oxid uhličitý na kyslík, což zlepší okysličení interiéru. Pozor ale: velké množství zelených rostlin nikdy nedávejte do místnosti, kde spíte, protože byste se ráno mohli probudit s bolestí hlavy. Rostliny totiž v noci naopak ze vzduchu kyslík odebírají a zpět vylučují oxid uhličitý. Máte-li v ložnici pokojové rostliny, místnost často větrejte.
Poblíž rostlin, a to platí i ve volné přírodě, se vám bude vždy lépe dýchat. Je to dáno tím, že rostliny do vzduchu uvolňují vlhkost, přičemž zvlhčování vzduchu je důležité hlavně v zimních měsících, kdy místnosti bývají přetopené.
Snížení stresu a zlepšení nálady
To, že rostliny působí pozitivně na naši psychiku, asi tušíte, víte ale, čím je to způsobené? Je to díky zelené barvě, která zlepšuje náladu a snižuje stres. Proto se tak rádi díváme na trávník, na louku či do koruny stromů. Výhled do zeleně je důležitý třeba v nemocnicích, jelikož bylo dokázáno, že pacienti, kteří mají výhled do zeleně, se uzdravují mnohem rychleji než ti, co mají výhled třeba jen na betonovou zeď.
Top 5 pokojových rostlin pro wellbeing
1. Fíkus benjamín
Fíkus benjamín (Ficus benjamina) je velmi častý druh fíkusu, který doma pěstujeme. Dokáže efektivně odstraňovat toxiny ze vzduchu a velmi snadno se pěstuje. Jediné, nač si u něj dávejte pozor, je průvan, ten nesnáší a okamžitě shazuje listy.
2. Lopatkovec
Lopatkovec (Spathiphyllum sp.) jepokojová rostlina vhodná pro začátečníky, která dokáže čistit vzduch. Je nejen užitečná, ale domov nám zkrášlí svým zajímavým květenstvím v podobě toulce a palice.
3. Aloe vera
Kdo by neznal rostlinu, která patří do každé domácí lékárny. Aloe vera nejen podporuje hojení ran, ale také ze vzduchu odstraňuje toxiny.
4. Tchýnin jazyk
Taková výjimka mezi pokojovými rostlinami je tchýnin jazyk (Sanseviera trifasciata), který produkuje kyslík i v noci. Je to velmi odolná pokojová rostlina a pokud ji vyloženě neutopíte v přílišné zálivce, přežije cokoliv.
5. Břečťan
Ačkoliv máme břečťan (Hedera helix) spojený hlavně s venkovním osázením zdí či pergol, lze ho pěstovat i jako zelenou rostlinu v interiéru. Břečťan totiž výrazně zvlhčuje vzduch. Jediné, nač je třeba při jeho pěstování pamatovat, je, že převisá dolů, takže jej vysaďte do vhodné nádoby.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.