Co je alokázie a jak ji pěstovat?
Alokázie zaručeně upoutá vaši pozornost, jakmile ji v obchodě jen zahlédnete. Má neobvykle tvarované, nejčastěji tmavě zelené listy, někdy i s barevnou kresbou, proto působí velmi atraktivně. Nutné ovšem je si nejdříve uvědomit, do jakých bytových podmínek si hodláte tuto rostlinu pořídit, protože vyžaduje opravdu vysokou vzdušnou vlhkost. Z tohoto důvodu se někdy doporučuje pěstovat alokázii ve skleněné vitríně, která podmínky pro její pěstování mnohem snadněji splní. A ještě z jednoho důvodu je pěstování alokázie ve vitríně vhodné. Je silně jedovatá, proto za sklem nebude nijak ohrožovat nenechavé ručičky malých dětí ani domácí mazlíčky, kteří si občas rádi na pokojovkách zkoušejí své zoubky.
Alokázie, mohutná pokojovka s atraktivními listy
Alokázie (Alocasia) je dekorativní, stálezelená pokojová rostlina, která pochází z Malajsie, Filipín a Nové Guinei. V našich podmínkách se pěstuje jako poměrně náročná pokojovka, které musíte dopřát především vysokou vzdušnou vlhkost, protože ve svém přirozeném prostředí roste v podrostech vlhkých lesů a pralesů. Jedná se o středně velkou až opravdu hodně mohutnou pokojovku se silným podzemním oddenkem a nápadně tvarovanými, listy, nejčastěji srdčitého tvaru. Alokázie se vyskytuje asi v 70 různých kultivarech, které se liší vzrůstem i velikostí, tvarem a barvou listu.
Jak pěstovat alokázii
Alokázie se příliš nehodí k pěstování v moderních bytech, protože vyžaduje příliš vysokou vzdušnou vlhkost a takové byty bývají naopak velmi suché. Pokud alokázii vyšší vzdušnou vlhkost dokážete dopřát, pak už má další nároky celkem snadno splnitelné.
- Nároky na světlo: alokázie má, díky svému původu, poměrně malé nároky na světlo. Je pro ni vhodné umístění ve světlém pokoji, bez přímého slunečního záření.
- Nároky na teplo: alokázii nejlépe vyhovuje teplota okolo 25 °C v létě a asi kolem 18 °C během zimních měsíců.
- Hnojivo: rostlinu pravidelně přihnojujte, jednou týdně, po celou dobu vegetace, tedy po celé letní období.
- Zálivka: alokázie potřebuje pravidelnou zálivku odstátou vodou, asi jednou týdně. Pozor dejte na přemokření substrátu, které většinou vede k odumření rostliny. Nezapomínejte na pravidelné rosení listů, ale raději používejte vodu převařenou nebo dešťovou. Vodu rovnou z kohoutku na rosení nepoužívejte, rostlině by se na listech mohly tvořit hnědé skvrny.
- Zemina: pro alokázii zvolte rašelinový substrát pro pokojové rostliny.
- Letnění: alokázie letnění nevyžaduje, je pro ni spíše nevhodné.
- Přesazování: mladé rostliny vždy jednou ročně, později už jen jednou za 2-3 roky, na jaře, jen do o něco málo většího květináče, než jakém byla do té doby rostlina pěstovaná.
- Množení: alokázii můžete množit dělením při přesazování nebo listovými řízky.
Hydroponické pěstování alokázie
K přechodu z pěstování v rašelinovém substrátu do hydroponického pěstování volte raději jen mladší rostliny, ty starší už by se změně nemusely přizpůsobit. Vždy rostlině důkladně osprchujte kořeny, aby v nich nezůstaly žádné zbytky substrátu a pozor dejte i na zbytky listů, které by ve vodě začaly zahnívat.
Pozor na jedovatost alokázie
Alokázie jsou jedovaté rostliny, podobně jako většina rostlin z čeledi áronovitých (Araceae). Celá rostlina obsahuje kyselinu šťavelovou, a je tak poměrně nebezpečná pro děti i zvířecí mazlíčky. Nepříjemné může být i potřísnění kůže šťávou z listů, neboť způsobuje svědivou vyrážku.
Zdroj: ceskestavby.cz; dmp.cz