Jakmile venkovní teploty klesnou pod 5 °C, pro většinu letněných pokojových rostlin by to mohlo mít fatální následky. Jestliže se jedná pouze i nějaký teplotní výkyv, který nebude trvat déle než dva dny, postačí, pokud citlivější rostliny ochráníte tak, že přes ně přehodíte bílou netkanou textilii. V případě, že ale nižší teploty už budou panovat déle, nezbývá nic jiného než doposud letněné rostliny nanosit zpět do domu. Jakmile k tomu dojde, dodržte následující pravidla.
Pečlivá kontrola rostlin
Ještě před tím, než rostliny donesete zpět do domu, pečlivě zkontrolujte jejich zdravotní stav. Zejména jde o výskyt chorob a škůdců, které byste si nevědomky zanesli do domu a ohrozili tak ostatní pokojové rostliny. Svoji pozornost zaměřte nejen na vizuální pohled, ale hlavně na listy, rub listu bývá nejčastějším úkrytem škůdců, dalším oblíbeným místem, kde se škůdci rádi ukrývají bývá vegetační vrchol. Jestliže nějakou tu „breberu“ objevíte, případnou chemickou ochranu proveďte venku na zahradě, v bytě je přece jen aplikace chemických přípravků problematičtější.
Pozor na černé pasažéry
Jestliže jste pečlivě prohlédli celou rostlinu, hlavně tedy rub listu a vegetační vrchol, zaměřte svoji pozornost také na substrát, kde se mohou ukrývat slimáci a hlemýždi. Slimáci bývají přilepení na dně květináče, takže jej určitě nezapomeňte otočit. Díky tomu, že budete rostlinu kontrolovat na přítomnost nezvaných návštěvníků, můžete také zjistit, že třeba nevyhovuje velikost květináče, kde rostlinu pěstujete, nebo je květináč prasklý či jinak poškozený. Ačkoliv se přesazování pokojových rostlin doporučuje na jaře, žádnou velkou chybu neuděláte ani nyní, na podzim, kdy je to zkrátka potřeba.
Kdy je vhodné přesazovat pokojové rostliny
Je-li třeba letněnou rostlinu přesadit, vždy zvolíme větší květináč, než je ten stávající, většinou o zhruba 3 cm. K přesazování vždy používejte zakoupený substrát pro pokojové rostliny, nikdy žádnou zeminu ze zahrady, tím byste si jednak mohli zanést z venku nějakého škůdce, ale také je půda hodně studená a rostlinám by se to nemuselo líbit. Rostlinu vysazujte tak hluboko, jako rostla nyní. Chcete-li rostlinu pěstovat v nějaké okrasné nádobě, aby se vám třeba hodila k těm, které již na parapetu máte, dělá se to tak, že si zakoupíte okrasnou a více dekorativní nádobu, na její dno dáte keramzit a na to postavíte nádobu, v níž máte rostlinu přesazenou. Dekorativní nádoby totiž často nemají odtokové otvory a díky hromadění přebytečné vody v oblasti kořenů byste rostlinu odsoudili k záhubě. Při přesazování vždy odstraňte odumřelé, žluté či poškozené listy, které na rostlině najdete.
Rostlinám dodávejte dostatek živin: na hnojivé tyčinky zapomeňte
V době letnění na zahradě či terase jste určitě rostliny pravidelně přihnojovali a s dodáváním živin byste tedy neměli přestávat ani v případě, kdy jste je již přenesli domů. I doma jim tedy dodávejte živiny a nezapomeňte je pravidelně zalévat. Co se týče dodání živin, zapomeňte na používání hnojivých tyčinek, protože pokud je budete používat špatně, celou rostlinu zahubíte. Jde o to, že hnojivé tyčinky, které se běžně prodávají, se musí zapíchnout do substrátu, který je vlhký, a hlavně nikdy ne do blízkosti kořenů, což bývá problém v menším květináči. Díky tomu totiž se v bezprostřední blízkosti kořenů zvýší koncentrace hnojiva z tyčinky a kořeny jsou tímto množstvím doslova spáleny. Mnohem lepší způsob pro hnojení pokojových rostlin jsou kapalná hnojiva, kde, pokud vyloženě nepopletete naředění s vodou, přičemž přesnou koncentraci máte uvedenou na etiketě, nikdy s nimi nemůžete napáchat žádné škody tak, jako je tomu u hnojivých tyčinek, které řada lidí ani neumí používat.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.