Co jsou azalky a jak je pěstovat?
Azalky pocházejí z východní Asie, konkrétně z Číny a Japonska. Patří do čeledi vřesovcovitých a v přírodě rostou jako poměrně veliké keře. Pokojové odrůdy jsou menšího vzrůstu a vyšlechtěné pro pěstování v interiéru. To však neznamená, že se pobytu v přetopených bytech se suchým vzduchem zvládají úplně přizpůsobit. Naopak, pokojové azalky stále vyžadují poměrně velkou péči, za kterou se ale dokážou odměnit skutečně nádhernými květy a mimořádně dlouhým obdobím květu. Azalky tak spolu s vánoční hvězdou či vánočním kaktusem patří mezi oblíbené vánoční květiny.
Jak vybrat azalku?
Péče o pokojovou azalku začíná už při nákupu rostliny. Všímejte si především poupat, ale i celkové kondice azalky, a také substrátu, ve kterém roste. Naopak se nelekejte příliš malého květináče, v němž se azalky většinou prodávají. Ten jí vůbec nevadí.
Při nákupu azalky si všímejte těchto věcí:
- Poupata azalky občas bývají zaschlá už v obchodě, taková vám doma nevykvetou a rychle odpadnou. Na rostlině byste měli objevit poupata v různých fázích vývoje, aby bylo jasné, že se azalka stále vyvíjí.
- Vyvarujte se nákupu azalky, která je přelitá. Často se stává, že zvednete rostlinu a z květináče vytéká voda, což není správné.
- Na cestu si nechte rostlinu dobře zabalit do papíru, mrazivé počasí by poupata pokojové azalky nemusela zvládnout.
Kam umístit azalku?
Azalky milují chladnější prostředí s teplotou mezi 18 a 20 °C, když už jsou květy azalky plně rozvité. Pokud teprve nakvétá, pak by měla stát na světlém místě s teplotou asi 8–16 °C. Azalky jsou skutečně chladnomilné a pobyt v našich vytopených bytech zvládají jen těžko. Proto rostlinu umístěte třeba do ložnice, kde bývá alespoň o trochu chladněji. Nikdy ji nedávejte blízko topení ani na parapet nad ústředním topením. Vyvarujte se také přímého slunečního záření. Ideální je světlé místo bez přímých slunečních paprsků, nejlépe u severního nebo východního okna. Vyvarujte se průvanu při větrání a náhlým teplotním výkyvům.
Jak zalévat azalku?
Zálivka je nejcitlivějším bodem péče o azalky, protože nesnášejí přelévání, ale zároveň nesmí vyschnout. Doporučuje se nechat horní vrstvu substrátu lehce proschnout a poté zalít odstátou vodou pokojové teploty. Azalku zalévejte pouze spodem, do misky. Přebytečnou vodu z misky po 20 minutách vylijte. Při zálivce si rostlinu dobře prohlédněte. Sledujte především výskyt svilušek.
Dopřejte azalce vyšší vzdušnou vlhkost
Azalky pocházejí z vlhkých oblastí, a proto vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost i při pěstování v interiéru. Můžete jim ji zajistit postřikem listů, umístěním na misku s vlhkým štěrkem nebo pomocí elektrického zvlhčovače.
Substrát pro pěstování azalky
Pro pěstování pokojové azalky používejte speciální rašelinný substrát s kyselou půdní reakcí (pH 4,5–5,5). Ten zajistí správnou výživu a potřebnou kyselost pro její zdravý růst. Během květu můžete azalku přihnojovat speciálními tekutými hnojivy pro vřesovištní rostliny.
4 nejčastější chyby při pěstování pokojové azalky:
- Umístění blízko topení, které nadměrně vysušuje substrát.
- Přelévání pokojové azalky způsobuje hnilobu kořenů.
- Nedostatečná zálivka vede k zasychání a předčasnému opadávání poupat.
- Přímé sluneční záření dokáže popálit listy i květy.
Jak o pokojovou azalku pečovat po odkvětu
Po odkvětu je důležité azalku správně ošetřit. Odstraňte suché květy, zkraťte výhony a přesuňte rostlinu na chladnější místo. Můžete ji přesadit do většího květináče s čerstvým substrátem, ale květináč volte jen o málo větší. Lehký řez rostliny podpoří její větvení a bohatší kvetení v příští sezóně. V letních měsících můžete azalku pěstovat na balkoně nebo ji postavte do zahrady, ale ne na slunce, raději do světlejšího stínu.
Zdroj: ireceptar.cz; living.iprima.cz