Nové listy se rozvinou podobně jako u kapradin
Při rozvinování listů na ně nesahejte: můžete je zničit už napořád
Jako pokojová rostlina se nejčastěji pěstuje cykas zavinutý (Cycas revoluta), jehož druhový název je dle jeho skoro metr dlouhých, zpeřených listů v ladných obloucích. Listy se rozvíjejí stejně jako u kapradin a je velmi zajímavé tento jev pozorovat. Nové listy jsou však křehké a při vývinu se na ně nemá sahat, jinak hrozí jejich poničení. Budete-li se o cykas dobře starat, žije velmi dlouho a to až 60 let. Na druhou stranu je u něj vše pomalejší, než povyroste, chvíli to trvá.
Proč u cykasu hnědnou listy: na vině může být nejen špatná zálivka
Nevhodná zálivka bývá tím nejčastějším problémem u většiny pokojových rostlin, buď je jí moc, nebo naopak málo. Stále máme tendenci pokojovým rostlinám dopřávat, ale to není dobrý přístup. Příčinou usychání u pokojových rostlin bývá nadbytek vody, nikoliv její nedostatek. Obzvláště během zimy rostliny nemají rády chlad a vlhko, potřebují tedy spíše chladněji, než přemíru vody. Má-li cykas přes zimu až moc tepla, začnou mu vyrůstat listy v době, kdy je ještě nedostatek světla, jsou dlouhé a řídké. Zaléváme–li cykas příliš, začnou mu zahnívat kořeny a rostlina postupně zajde.
Jak zachránit cykas: základem je správná nádoba a světlo
Nádoba, ve které budete cykas pěstovat, musí být vyšší a užší, nikdy ne obráceně. Je to proto, že cykasy mají dlouhý kořen, který se v nízké nádobě nemůže vyvíjet a přijímat tak vodu a živiny. Stejné květináče jsou vhodné i pro pěstování palem. Listy u cykasu rostou krátkou dobu většinou jen jednou do roka a v této době je důležité, aby měl dostatek světla. Jen tak dojde ke správnému vývinu nových listů. Nové listy jsou zpočátku měkké a potom ztvrdnou, a jakmile se při růstu zdeformují, často tak deformované již zůstanou. Z toho důvodu na ně nesahejte, jakmile raší.
Pozor na puklice: na cykasu napáchají škody
Mladé a rozvíjející se listy jsou často cílem mnoha škůdců, především savých puklic. Puklice se těžko likvidují a na cykasu je poznáte jako malé, hnědé kopečky. Proti tomuto savému hmyzu se aplikují jednak insekticidy a jednak pravidelně používejte olejové lesky na listy. Ty totiž vytvoří olejovou vrstvičku a škůdci se pod ní udusí.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.