Breadcrumb

Škumpa ocetná (Rhus typhina) září během doznívající sezony oranžovými a žlutými tóny. Pokud se pro ni rozhodnete, omezte jí v půdě prostor nějakou bariérou, jinak se časem začne šířit do okolí.
Foto: Shutterstock

Světle zelené listy brslenu křídlatého (Euonymus alatus) se na podzim zbarvují do narůžovělé červeně, což mu vysloužilo přezdívku „hořící keř“. Ještě víc vynikne mezi zeleně olistěnými sousedy. Pozor: všechny části brslenu jsou jedovaté.
Foto: Shutterstock

Ruj vlasatá (Cotinus coggygria) nejlépe vynikne jako solitéra – ať už na jaře, kdy se objeví „vlasaté“ laty, nebo na podzim, když se rozhoří oranžovočervenými barvami.
Foto: Shutterstock

Kalina řasnatá (Viburnum plicatum ‘Mariesii’) – keř, který rychle zapadne do každé zahrady s běžnou, na živiny bohatou půdou, se na podzim převlékne do červené barvy.
Foto: Shutterstock

Žluté podzimní zbarvení jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba ‘Mariken‘) projasní náladu za podmračeného počasí. Vynikne zejména ve společnosti stálezelených rostlin.
Foto: Shutterstock

Javor japonský (Acer japonicum ‘Aconitifolium‘) je rozložitý, 3 až 5 m vysoký keř, který si zaslouží sólové postavení: zvlášť na podzim, kdy rozpálí své „žhavé“ barvy.
Foto: Shutterstock

Svitel latnatý (Koelreuteria paniculata) je dřevina, která bývá občas k vidění na městských ulicích. V létě nese žluté květy v řídkých latách, které lákají včely, a z nichž se vyvíjejí nafouklé, 4 až 5 cm dlouhé tobolky. Na podzim se strom vysoký až 8 m barví do oranžova.
Foto: Shutterstock

Jeřáb ptačí (Sorbuss aucuparia) – jeden z „vrcholů“ podzimní zahrady.
Foto: Shutterstock

Vilín (Hamamelis) nadchne žlutým až oranžovým podzimním vzhledem.
Foto: Shutterstock

Stevarcie kaméliovitá (Stewartia pseudocamellia) na podzim oslňuje červeným podzimním zbarvením. Keř odkvétá až v srpnu, teď ho krášlí dřevnaté, 2 cm velké tobolky.
Foto: Shutterstock

Ambroň západní (Liquidambar styraciflua) s listy v pestrých tónech červené a oranžové barvy se hodí na rozlehlejší vnitřní dvorky anebo do prostoru mezi chodník a ulici.
Foto: Shutterstock

Papírovník čínský (Broussonetia papyrifera) je vícekmenná dřevina, která se každý podzim blýskne hluboce laločnatými žlutými listy. Když kvete, láká včely a motýly ve velkém.
Foto: Shutterstock

Parocii perskou (Parrotia persica) nelze přehlédnout: listy se nejkrásněji zbarvují na plně osluněném stanovišti s lehkou půdou.
Foto: Shutterstock

Dozlata vybarvená koruna jasanu ztepilého (Fraxinus excelsior) je ozdobou měsíce října. Až 10 m vysoký strom prospívá na vápenitých hlinitých a písčitých půdách, které mohou být i mírně vlhčí.
Foto: Shutterstock

Datyně zvonkovitá (Enkianthus campanulatus) je sotva 2 m vysoký keř, který má rád stinná stanoviště s humózní a propustnou půdou. Například odrůda ’Red Bells’ se na konci sezony halí do jasně červeného hávu.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- I slunné a vlhké místo na zahradě může krásně kvést: Tyhle trvalky vám tam budou dělat velkou radost
- Vysejte spolehlivé letničky, které v létě rozzáří celou zahradu: Tahle trojice vám na záhonech nesmí chybět
- Kvetoucí kaktusy vás ohromí: Tyto druhy jsou nejkrásnější a zvládnou je pěstovat i úplní amatéři
- Peruánský angrešt patří mezi superpotraviny: Pozor ale, ať si ho nespletete s jedovatým druhem. Poradíme také, jak poznáte správnou zralost plodů
- Okouzlující fuchsie: Dodají barvy vaší zahradě i balkonu, na který nesvítí slunce. Stačí dodržovat pár základních zásad a budou kvést jako o závod
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné