Breadcrumb

Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia) je listnatý opadavý polokeř, který dorůstá až do výšky 1,5 m. Od srpna do října kvete modrofialovými kvítky uspořádanými v koncových latách. Má ráda slunce a sušší propustné půdy. Na zimu se půda kolem perovskie nastýlá suchým listím, na jaře se rostlina seřezává na 20 cm.
Foto: Shutterstock

Svatolina cypřišková (Santolina chamaecyparissus) je neopadavá a kromě modrostříbrných aromatických listů ji v létě zdobí i sytě žluté květy, které se podobají terčům heřmánku. Svatolina potřebuje slunce, propustnou a spíše chudou půdu. Po odkvětu se doporučuje ji zastřihnout podobně jako levanduli, aby rostlina odspodu nevyholovala.
Foto: Shutterstock

Ořechoplodec klandonský (Capyopteris clandonensis) je vytrvalá rostlina dorůstající do jednoho metru. Vyznačuje se šedozelenými listy, které po rozemnutí voní po citronech, a latami sytě modrých květů, které kvetou od srpna do podzimu.
Foto: Shutterstock

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je stálezelná rostlina keřovitého vzrůstu, která se využívá jako koření i léčivka. Uvítá slunné místo s lehkou, propustnou a spíše zasaditou půdou. Nesnáší přemokření. Na zimu je nutné rostlinu chránit netkanou textilií, jinak může vymrznout.
Foto: Shutterstock

Svíčkovec Lindheimerův (Gaura lindheimeri) je trsnatě rostoucí trvalka, která kvete od června do září. Vyznačuje se vzdušným vzhledem, drobnými lístky a bílými až růžovými květy. Má ráda slunné stanoviště s propustnou půdou a po zakořenění zvládá i přísušky.
Foto: Shutterstock

Sápa křovitá (Phlomis fruticosa) dorůstá až do metrové výšky a od května do července kvete zářivě žlutým květy. Seříznutí po odkvětu podnítí tvorbu dalších květů. Rostlina má ráda slunná místa s propustnou hlinitopísčitou půdou a zvládá i delší sucho. Na zimu uvítá zakrytí chvojím, na jaře je možné ji seříznout.
Foto: Shutterstock

Slézovec přímořský (Lavatera maritima) vytváří keříky, na kterých po celé léto kvetou růžové květy podobné ibišku. Rostlina prospívá na plném slunci v sušší propustné půdě, dorůstá do 100 až 150 cm a je možné ji pěstovat i v nádobách.
Foto: Shutterstock

Janovec metlatý (Cytisus scoparius) je štíhlý keř s hranatými výhony a trojčetnými listy. Potřebuje plné slunce, po zakořenění je suchomilný a od května do června kvete v horní části výhonů žlutými květy. Po odkvětu se doporučuje ho kvůli udržení tvaru zastřihnout.
Foto: Shutterstock

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) je nenáročný stálezelený polokeř, který kvete po celou dobu letních prázdnin. Miluje slunce, propustnou a spíše vápenitou půdu. Vynikne ve větším množství. Po odkvětu se levandule zastřihává, aby odspodu zbytečně nevyholovala.
Foto: Shutterstock

Cist purpurový (Cistus x purpureus) je nenáročná stálezelená rostlina, která má ráda slunce, dobře snáší sucho a nevyžaduje zvláštní péči. Dorůstá do 80 cm a od května do září kvete vonnými růžovofialovými květy s oranžovým středem.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Připravte se na letní vedra už na jaře: Pěstujte rychle rostoucí dřeviny, které vám zajistí chladivý stín
- Wellbeing s pokojovými rostlinami: Tyto druhy vám zlepší život a zvýší produktivitu práce
- I bez zahrady můžete vypěstovat vlastní zeleninu. Polníček poroste v květináči na balkoně nebo doma na parapetu
- Zběhovec plazivý: Jak a kde využít trvalku, která je považovaná za plevel, přitom jde o úžasnou půdopokryvnou rostlinu
- Křivatce na jaře vykvétají v lesích i parcích a patří mezi ně velmi vzácný druh. Dopřejte je i své zahradě, nebudete litovat
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné