Breadcrumb

Látky z šištic chmele otáčivého (Humulus lupulus) mají uklidňující vliv. V šálku zalijte jednu čajovou lžičku chmele a nechte pět minut luhovat.
Foto: Shutterstock

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je známá bylinka, která pomáhá při poruchách spánku podmíněných stresem. K přípravě čaje použijte dvě čajové lžičky nasekaného kořene a dvanáct hodin nechte luhovat v šálku se studenou vodou. Potom sceďte, výluh zahřejte a popíjejte.
Foto: Shutterstock

Aby stres příliš nezatěžoval srdce, můžete mu pomoci tradičním rostlinným lékem – hlohem obecným (Crataegus laevigata), který posiluje srdečně-oběhový systém. Místo čaje lze užívat výtažky, které jsou k dostání v lékárně.
Foto: Shutterstock

Z meduňky lékařské (Melissa officinalis), která je oblíbeným prostředkem proti neklidu a napětí, se nejčastěji připravuje čaj. V době mimořádně hektických dnů se ale doporučuje i jako přísada do koupele.
Foto: Shutterstock

Omega 3 mastné kyseliny, které podporují zdravé fungování nervů, obsahuje například lněný olej (len setý, Linum usitatissimum).
Foto: Shutterstock

Bylina nesmrtelnosti. Právě tak se říká jiaogulanu neboli gynostemě pětilisté (Gynostemma pentaphyllum). Účinné látky obsažené v jejích listech mírní pocity vyčerpání a posilují organismus. Z listů se připravuje odvar.
Foto: Shutterstock

Damiána neboli pastala rozprostřená (Turnera diffusa), jak ji nazývají botanici, pochází ze Střední Ameriky, kde se už staletí používá jako lék proti stresu. Nová vědecká bádání znovu potvrzují, že flavonoidy a glykosidy, které obsahuje, skutečně zahánějí úzkost a uvolňují napětí. Užívá se jako čaj anebo tinktura, kterou pořídíte v lékárně.
Foto: Shutterstock

Vitamin B, který je v pšeničných klíčcích (pšenice setá, Triticum aestivum) bohatě obsažen, je rovněž důležitý pro nervy.
Foto: Shutterstock

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) obsahuje účinnou látku hypericin, která zahání mírnou depresi a podporuje zdravý spánek.
Foto: Shutterstock

Tryptofan je aminokyselina nezbytná pro tvorbu hormonu štěstí (serotoninu) a je bohatě obsažena v kešu ořeších.
Foto: Shutterstock

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je tučnolistá bylina, která tlumí vylučování stresových hormonů. Ve Skandinávii se tento přírodní lék používá mj. proti sezonním výkyvům nálady.
Foto: Shutterstock

Složené sacharidy a minerály obsažené v celozrnné mouce se postarají o větší dávku vnitřního klidu.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Proměňte zavařovací sklenice v půvabné jarní vázičky. Máme pro vás jednoduchý návod
- Kvetoucí kaktusy vás ohromí: Tyto druhy jsou nejkrásnější a zvládnou je pěstovat i úplní amatéři
- Řebčík kostkovaný: Nevšední krasavec se vzorovaným kabátkem. Kde se bude jarní cibulovině nejlépe dařit
- Magnólie jsou ozdoby jarních zahrad. Zjistěte, které druhy vysadit a jak se o ně starat, abyste se vyhnuli zklamání
- Česnek ořešec: Vytrvalý druh česneku dnes jen málokdo zná. Proč by vám neměl v zahradě chybět
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné