Breadcrumb

Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata), označovaný také jako hvězdokvětý nebo magnólie hvězdovitá, je pravděpodobně nejznámější zástupce drobných šácholanů (s výškou do zhruba 3 m).
Foto: Shutterstock

Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) byl křížen s dalšími druhy, čímž vzniklo mnoho zajímavých odrůd malého vzrůstu s bílými i růžovými květy.
Foto: Shutterstock

Jako většina šácholanů má šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) rád plné slunce. Půda by měla být kyprá a bohatá na humus.
Foto: Shutterstock

Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) kvete velmi časně, často již od března. Snese teploty mírně pod nulou dokonce i během kvetení.
Foto: Shutterstock

Malý šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) začíná kvést už v mládí – na rozdíl od svých velkých příbuzných, kteří potřebují někdy i desítky let, než se rozvinou do plné krásy.
Foto: Shutterstock

Kožovitá poupata šácholanu hvězdovitého (Magnolia stellata) připomínají kočičky vrb a zdobí strom v zimě. Květy se objevují před vyrašením listů.
Foto: Shutterstock

Odrůda šácholanu hvězdovitého (Magnolia stellata) ’Jane Platt’ kvete stejně jako rodičovský druh časně na jaře, často už v březnu.
Foto: Shutterstock

Odrůda ’George Henry Kern’ je kříženec šácholanu hvězdovitého (Magnolia stellata) a liliokvětého (M. liliiflora). Roste pomalu a zůstává nízký. Kvete od dubna do června.
Foto: Shutterstock

Magnólie odrůdy ’Yellow Lantern’ kvete, stejně jako většina žlutých odrůd, opravdu pozdě – od dubna, a proto téměř není ohrožena mrazem. Stromek roste štíhle a vzpřímeně.
Foto: Shutterstock

Odrůda magnólie ’Susan’ je jedna z nejrozšířenějších červeně kvetoucích odrůd. Podobná je její růžově zbarvená sestra ’Pinkie’, jejíž květy se vyznačují větší stabilitou a trvanlivostí.
Foto: Shutterstock

Středně velká odrůda ’Genie’ šácholanu Soulangeova (Magnolia soulangeana) dorůstá výšky 3–5 m. Stanoviště chráněné před větrem snižuje nebezpečí poškození jejích fialových květů chladem.
Foto: Shutterstock

Jako letní šácholany se někdy označují druhy jako Magnolia wilsonii (výška až 5 m), protože začínají kvést až koncem jara a začátkem léta. Nevystavujte je prudkému slunci, ideální je pro ně místo v polostínu.
Foto: Shutterstock

Šácholan Sieboldův (Magnolia sieboldii) je stromek dorůstající výšky až 4 m, který začíná kvést v druhé polovině dubna. Patří k těm několika málo druhům, které nesnášejí plné slunce, a je nejlepší najít mu místo v mírném stínu.
Foto: Shutterstock

Šácholan liliokvětý (Magnolia liliiflora) ’Nigra’ roste doširoka a rozložitě. Hlavní doba kvetení je od konce dubna do začátku května, ale jednotlivé květy se objevují až do června a pak znovu na podzim.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Okrasné česneky můžete vysadit i v březnu: Atraktivní rostliny na záhonech zazáří, a dokonce odradí škůdce
- Peruánský angrešt patří mezi superpotraviny: Pozor ale, ať si ho nespletete s jedovatým druhem. Poradíme také, jak poznáte správnou zralost plodů
- Okouzlující fuchsie: Dodají barvy vaší zahradě i balkonu, na který nesvítí slunce. Stačí dodržovat pár základních zásad a budou kvést jako o závod
- Kvetoucí kaktusy vás ohromí: Tyto druhy jsou nejkrásnější a zvládnou je pěstovat i úplní amatéři
- Wellbeing s pokojovými rostlinami: Tyto druhy vám zlepší život a zvýší produktivitu práce
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné