Breadcrumb
- Úvodní stránka
- Praxe
- Okrasná zahrada
- Které modře kvetoucí rostliny si vysadit
- Galerie
- Jarní rostliny s modrými květy

Modré květy ladoňky sibiřské (Scilla sibirica) vyniknou ve skalce, jako podrost nebo v trávníku. Cibulky vysazujte do volnějších skupin, časem vytvoří zapojený porost. Rostlina uvítá slunné nebo mírně stinné místo, kyprou půdu a dostatek vláhy.

Dalším vhodným rodem je ladonička. Ladonička bělomodrá (Chionodoxa luciliae) se stejně jako ladoňka množí postranními cibulkami i samovýsevem a kvete od března do května.

Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla) připomíná květy pomněnku. Sází se pod stromy, kde během dubna vytvoří modře kvetoucí podrost. Rostlina má ráda bloudivý stín a humózní vlhčí půdu. Množí se semeny nebo kořenovými řízky.

Na začátku dubna rozkvétá pupkovec jarní (Omphalodes verna). Má rád chladnější, vlhké a štěrkovité půdy v polostínu, snese ale i větší zastínění. Využívá se k ozelenění větších ploch a doplňuje se např. kapradinami nebo plicníky.

Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica) je dvouletka kvetoucí v dubnu až květnu. Vyhovuje jí polostín s výživnou půdou, v níž se snadno přesévá. Vyšlechtěny byly i bílé či růžové odrůdy.

Velké a intenzivně vonné květenství hyacintu (Hyacinthus) kvete běžně po dobu několika týdnů. Rostlině vyhovuje lehčí půda a slunné místo. Po odkvětu se doporučuje cibule z půdy vyjmout a uskladnit do podzimu v bedničce s rašelinou – hyacinty jsou pak vitálnější.

K nenáročným cibulovinám patří zdomácnělý modřenec arménský (Muscari armeniacum). V březnu rozkvétá vonnými, kobaltově zbarvenými květy, a dokáže kvést až pět týdnů. Vysazuje se na okraje záhonů, pod opadavé dřeviny nebo do skalek.

Jaterník podléška (Anemone hepatica) může růst v trávníku, ve skalce nebo jako podrost pod stromy. Rostlina kvete v březnu, uvítá polostín a vlhčí živnou půdu. Je nenáročná, ale pro bohatší kvetení potřebuje čas.

V březnu rozkvétá i sasanka vábná (Anemone blanda). Vyhovují jí podobná stanoviště jako podléšce a uplatní se v podrostu dřevin nebo ve stinné skalce. Na zimu po výsadbě je dobré ji přikrýt.

Kosateček síťkovaný (Iris reticulata) dorůstá do 20 cm. Vysazuje se hlavně do skalek a kvete obvykle v březnu. Po zatažení se jeho cibule (ano, má cibule) z půdy vyjímají, protože nesnášejí vlhko a na podzim se znovu vysazují.

Slunce a vlhkou půdou vyžadují krokusy (Crocus). Vyniknou zvláště v trávníku, kde kvetou od února do dubna. Pozor ale, existují i druhy rozkvétající až na podzim. Cibulky jarních krokusů se proto vysazují na podzim a podzimních na jaře.

V dubnu kvete i barvínek menší (Vinca minor), který má rád vlhké a živné půdy. Jeho poléhavé výhony snadno zakořeňují a ve stínu tak snadno nahradí trávník.

Zajímavý je také plicník lékařský (Pulmonaria officinalis), jehož růžová poupata mění během kvetení barvu a plně rozkvetlé květy jsou modré. Plicník je mimochodem výborná včelařská rostlina.
Prohlédněte si další galerie
- Solitérní vícekmenné dřeviny dodají šmrnc každé zahradě: Tyto druhy patří do naprosté špičky
- Vysejte spolehlivé letničky, které v létě rozzáří celou zahradu: Tahle trojice vám na záhonech nesmí chybět
- Křivatce na jaře vykvétají v lesích i parcích a patří mezi ně velmi vzácný druh. Dopřejte je i své zahradě, nebudete litovat
- Česnek ořešec: Vytrvalý druh česneku dnes jen málokdo zná. Proč by vám neměl v zahradě chybět
- Dejte se do výsevu divokých rajčat. Jsou odolná vůči chladu a plísním. Pěstovat je můžete v zahradě i na balkoně. Děti je milují
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné