Breadcrumb
- Úvodní stránka
- Praxe
- Okrasná zahrada
- Dvouletky: nezapomeňte je na podzim včas vysadit
- Galerie
- Které dvouletky si vysadit

Topolovka růžová (Alcea rosea) je známá také jako slézová růže. Dorůstá do dvou metrů a od července do října kvete velkými jednoduchými nebo plnými květy. Má ráda teplo, proto se jí daří u osluněných zdí nebo plotů, které ji zároveň chrání před větrem. Rostlina vynikne zejména při skupinové výsadbě.
Foto: Shutterstock

Maceška zahradní (Viola x wittrockiana) je asi nejpěstovanější dvouletkou. Její výsev je nutné udržovat stále vlhký – je citlivá na zaschnutí a vysoké teploty při klíčení. Sazenice se vysazují ve skupinách na záhony i do truhlíků asi 15 cm od sebe. Maceška má ráda slunce i polostín, nesnáší sucho a úpal.
Foto: Shutterstock

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) vytváří první rok přízemní růžici plstnatých listů, ve druhém až dva metry vysokou lodyhu s květy. Kvete od července do srpna. V přírodě roste na suchých a chudých půdách, šlechtěné kultivary jsou však náročnější. Je to léčivá rostlina – sbírají se květy i listy.
Foto: Shutterstock

Vyšlechtěné kultivary sedmikrásky zahradní (Bellis perennis) vytvářejí velké květy výrazných barev. Vysévají se koncem června a v září se vysazují (asi 20 cm od sebe) na osluněné záhony nebo do truhlíků. Přezimují pod lehkým krytem z chvojí.
Foto: Shutterstock

Pomněnka lesní (Myosotis sylvatica) je 20 cm vysoká rostlina vhodná do polostínu. Vysévá se v červnu, vysazuje na podzim a kvete od následujícího května do června. Má ráda hlinitou půdu bohatou na živiny.
Foto: Shutterstock

Měsíčnice roční (Lunaria annua) je až metr vysoká rostlina, která kvete fialovými květy, z nichž se následně vyvinou stříbrné "Jidášovy penízky” se semeny. Rostlina má ráda slunce i polostín, propustnou a výživnou půdu a snadno se přesévá.
Foto: Shutterstock

Fiala zimní nebo také chejr vonný (Cheiranthus cheiri) je krátkověká trvalka (při mírných zimách), která se nejčastěji pěstuje jako dvouletka. Dorůstá max. do 75 cm a ve druhém roce kvete od dubna do července žlutými a červenými až hnědými květy. Rostlina postupně dřevnatí a snadno se přesévá.
Foto: Shutterstock

Náprstník červený (Digitalis purpurea) může být až 1,5 metru vysoký. V prvním roce vyrůstá přízemní růžice, ve druhém vysoký stonek s květy. Rostlina má ráda vlhké půdy a osluněná až polostinná místa. Kvete od června do srpna. Pozor, je jedovatá.
Foto: Shutterstock

Zvonek zahradní nebo také prostřední či plnokvětý (Campanula medium) se vysévá koncem června nebo počátkem července do pařeniště. Vzešlé rostliny se následně pikýrují a na záhon se sazenice vysazují v první polovině září. Rostlina je 40 až 60 cm vysoká a od června do srpna kvete bílými, růžovými nebo modrými květy. Uvítá slunce i polostín a propustnou půdu.
Foto: Shutterstock

Hvozdík bradatý (Dianthus barbatus) existuje v mnoha barevných formách. Dorůstá do zhruba 50 cm a kvete od konce května do července. Je vhodný k řezu.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Řebčík kostkovaný: Nevšední krasavec se vzorovaným kabátkem. Kde se bude jarní cibulovině nejlépe dařit
- Wellbeing s pokojovými rostlinami: Tyto druhy vám zlepší život a zvýší produktivitu práce
- Kvetoucí kaktusy vás ohromí: Tyto druhy jsou nejkrásnější a zvládnou je pěstovat i úplní amatéři
- I bez zahrady můžete vypěstovat vlastní zeleninu. Polníček poroste v květináči na balkoně nebo doma na parapetu
- Solitérní vícekmenné dřeviny dodají šmrnc každé zahradě: Tyto druhy patří do naprosté špičky
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné