Breadcrumb
- Úvodní stránka
- Volný čas
- Zelená domácnost
- Osm bylinek pro lepší usínání a spánek
- Galerie
- Kterou bylinku si vybrat

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) se užívá čerstvá i sušená. Sbírá se za slunečného počasí nadzemní část rostliny, bez dřevnatých stonků. Nejsilnější účinky má v období počátku květu. Pro zklidnění nervů, klidný spánek vám poslouží mateřídouškový čaj.
Foto: Shutterstock

Hluchavka bílá (Lamium album) pomáhá s nervozitou a nespavostí. Čaj z hluchavky má velice příjemnou vůni a chuť a chutná i dětem. Navíc má protizánětlivé účinky.
Foto: Shutterstock

Chmel otáčivý (Humulus lupulus) se doporučuje jako mírné sedativum. Obsahuje silice, vitaminy skupiny B a hořčiny. A právě hořčiny se silicemi zklidňují podráždění, snižují nervozitu a vyvolávají spánek. V čajích se chmel kombinuje hlavně s kozlíkem lékařským.
Foto: Shutterstock

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) má tišící účinky, pomáhá ke zklidnění a přivolává spánek. Účinné látky kozlíku jsou obsaženy v kořenu. Ten si můžete nasušit (vykopává se na jaře z dvouletých rostlin, ještě před jejich rozkvětem) nebo koupit v lékárně. Na jeden šálek čaje postačí čajová lžička sušeného kořene. Užívejte ale nejdéle měsíc, pak kozlík na čas zase vysaďte.
Foto: Shutterstock

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) má relaxační účinky, zbavuje neklidu, nervozity a napětí. Květy se využívají k přípravě zklidňujícího čaje, který se pije před spaním. Proti stresu je účinná i levandulová limonáda, vonná koupel nebo bylinný polštář do ložnice.
Foto: Shutterstock

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), resp. jeho květy, má schopnost odbourávat stres, působí ale i protizánětlivě a hojivě. Pomáhá také s usínáním, a to v podobě čaje před spaním.
Foto: Shutterstock

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) zklidňuje a má pozitivní vliv na psychiku. Na nespavost se doporučuje meduňkový čaj slazený medem. Připravit jej můžete z čerstvých i sušených listů – jedna až dvě lžičky meduňky se zalije horkou vodou a nechá 15 minut zakryté luhovat. Čaj můžete pít denně, max. však tři šálky.
Foto: Shutterstock

Šanta kočičí (Nepeta cataria) nám pomáhá překonat stres, působí antidepresivně, zmírňuje úzkost a podrážděnost. Navozuje psychickou pohodu, pomáhá tak s nespavostí a brání pobouzení uprostřed noci.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- I slunné a vlhké místo na zahradě může krásně kvést: Tyhle trvalky vám tam budou dělat velkou radost
- Vysejte spolehlivé letničky, které v létě rozzáří celou zahradu: Tahle trojice vám na záhonech nesmí chybět
- I bez zahrady můžete vypěstovat vlastní zeleninu. Polníček poroste v květináči na balkoně nebo doma na parapetu
- Okouzlující fuchsie: Dodají barvy vaší zahradě i balkonu, na který nesvítí slunce. Stačí dodržovat pár základních zásad a budou kvést jako o závod
- Okrasné česneky můžete vysadit i v březnu: Atraktivní rostliny na záhonech zazáří, a dokonce odradí škůdce
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné