Motýli jsou velmi početným řádem hmyzu a od běžného hmyzu se odlišují dvěma páry křídel pokrytých šupinkami a sosákem, který vznikl přeměnou části ústních orgánů. Sosák motýlů bývá dle druhu různě vyvinutý, a dokonce existují druhy, které ho nemají vůbec.
Kde motýli žijí, a kde se jim nelíbí
Motýlů bylo dnes popsáno něco kolem 180 000 druhů, nicméně tento počet není konečný, protože se neustále objevují nové a nové druhy. Motýly najdeme ve všech koutech planety, pouze na Antarktidě se jim vůbec nelíbí, zde žádného motýlka poletovat asi neuvidíte.
Proč mají motýli barevná křídla
To, co na motýlech nejvíce obdivujeme jsou samozřejmě jejich křídla, ať už jsou různých tvarů, velikostí a barev. Čím barevnější motýlek, tím spíše si ho v zahradě všimneme. Barevnost křídel je dána střechovitě překrývajícími se šupinkami, které jsou zbarveny různými pigmenty. Díky těmto pigmentům jsou křídla nejen barevná, ale i lesklá. Při chytání motýlků, například pokud vám omylem vlétl do bytu a chcete ho vysvobodit, tak musíte být velmi opatrní, abyste mu z křidélek tyto šupinky nesetřeli, často to totiž bývá důvod, proč motýlek uhyne.
Jaký keř milují motýli
Pokud rádi pozorujete nejen motýly, ale i jiný hmyz, musíte je na zahradu nalákat. Samozřejmě, že motýli milují některé trvalky, například echinaceu, třapatku, kopretiny, levanduli a kokardy. Tím největším lákadlem je pro ně ale okrasný keř komule Davidova (Buddleia davidii), která je pro ně doslova magnetem. Kromě klasických motýlů ji miluje také dlouhozobka, která sice připomíná malého ptáčka, ale ve skutečnosti je to také motýl.
Jaké motýly ukrývá náš kvíz
V našem motýlím kvízu jsme ukryli celkem 10 fotek motýlů, které na našich zahradách můžeme nejčastěji vidět. Pravda, jednoho z nich, byť je velmi fotogenický, na zahradě vidíme neradi, obzvláště ve chvíli, kdy pěstujeme brukvovitou zeleninu. Jestlipak víte, o kterého motýla se jedná? Připraveni? Tak vyrážíme za motýly.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.