Že je hmyz pro náš život důležitý, víme všichni ze školních lavic. Nejdůležitější jsou samozřejmě včely, v menším měřítku ale i čmeláci, motýli a další hmyz. Věděl to již Albert Einstein, který řekl, že pokud by vyhynuly včely, člověk by nepřežil déle, než čtyři roky. Hmyzu ubývá a bohužel vinu nese člověk. Je řada studií, které tvrdí, že bude-li hmyzu ubývat stejným tempem jako doposud, nebude na Zemi kolem roku 2119 vůbec žádný hmyz. Jak tedy můžeme přispět k tomu, aby se toto proroctví nenaplnilo? Vysazujte na svoje zahrady keře, které hmyz lákají.
Motýlí keř i letní šeřík: komuli milují úplně všichni
U nás se pěstují především dva druhy tohoto keře a to komule Davidova (Buddleia davidii) a komule střídavolistá (Buddleia alternifolia). Větší a bohatší květenství má určitě komule Davidova, nicméně pro hmyz jsou lákavé oba dva druhy. Budete-li pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství, pokvete vám velmi dlouho.
Perovskie: suchomilná rostlina připomínající levanduli
Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia) je bohatě kvetoucí keř, který z dálky může připomínat levanduli. Dobře snáší sucho a provzdušní celý záhon.
Ořechokřídlatec se hodí do velké i malé zahrady
Ořechokřídlatec klandonský (Caryopteris clandonensis) a jeho kultivary patří mezi ty nejvíce vysazované. Jsou to krásné, vzdušné keříky, které jsou vysoké do jednoho metru a lze je tedy pěstovat mezi trvalkami. Ořechokřídlatec má jedny z nejkrásněji zbarvených modrých květů, které obsypou celý keř. Kromě květů mají některé kultivary různě panašované listy.
Vajgélie jsou příbuzné se zimolezy a patří mezi nejcennější keře
Vajgélie bohatokvětá (Weigela floribunda) pochází z východní Asie a jedná se o keře, které kvetou velmi bohatě. Dorůstají výšky kolem tří metrů, takže se dokonale hodí k využití jako solitéra například uprostřed trávníkové plochy nebo v předzahrádce. Vyžívají se také na živé ploty, zde bych doporučila vysadit především kultivary s dvoubarevnými listy. Ty mají totiž výhodu v tom, že jakmile vajgélie odkvete, bude živý plot stále velmi dekorativní díky svému olistění.
Mochna: nenáročný keř, který udělá mnoho parády
Mochna křovitá (Potentilla fruticosa) je velmi opomíjený keř, který rozhodně nalezne uplatnění v každé zahradě. Je vysoká do jednoho metru, zcela nenáročná a kvete velmi bohatě pětičetnými, různě zbarvenými květy. Její nenáročnost na pěstování stvrzuje fakt, že se velmi často vysazuje k dálnicím, silnicím či jako sídlištní zeleň.
Levandule je stálice mezi rostlinami
Asi ta nejoblíbenější rostlina, někdy řazená mezi trvalky, jindy mezi keře, protože má dřevitý stonek. Nicméně pro hmyz je nejatraktivnější především klasická levandule lékařská neboli úzkolistá (Lavandula angustifolia). Aby vytvořila kompaktní a husté keříky, vyžaduje dvakrát v roce řez. První na jaře a druhý po odkvětu.
Zimolez kvete velmi brzy a je tak první pastvou pro včely
Zimolezy jsou oblíbené kvetoucí keře, některé z nich se využívají jako popínavé rostliny. Pro včely jsou přitažlivé všechny druhy, nicméně zimolez Purpusův (Lonicera x purpusii) o něco více. Je to keř vysoký až tři metry a kvete velmi časně, většinou během února až března, díky tomu je vyhledávaný včelkami, které po zimě hledají potravu. Jeho plody, červené bobule zrají v květnu a potěší hlavně ptactvo.
Břečťan je švédským stolem pro včely a čmeláky
Kdo by neznal tento stálezelený keřík, břečťan stálezelený (Hedera helix), který dokáže popnout půdu pod keři, ale také pergoly či fasády domů. Málokdo si ale uvědomuje, že jeho květy jsou doslova švédským stolem pro včely a čmeláky a jakmile rozkvetou, což si mnohdy ani neuvědomíme, bývá kolem nich docela živo. Možná i z toho důvodu dejte pozor, kam ho vysazujete, protože sedět hned vedle bzučících opylovačů se nikomu moc nezamlouvá.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.