Až velmi snadno jsme se naučili sáhnout po chemických prostředcích, tzv. insekticidech, které účinkují proti škodlivému hmyzu na zahradě. Mezi ten nejčastější savý hmyz patří především mšice, se kterými svádíme každodenní boj. Zkuste tentokrát přijmout pomocnou ruku od přírody a proti mšicím se bránit jinak, než chemií. Poděkuje vám příroda a také užitečný hmyz, který vlivem používání těchto přípravků často hyne.
1. Mšice odpuzuje i odvar z tabáku, rebarbory nebo kopřiv: používal se už v dávné minulosti
Proti mšicím se již v minulosti používal odvar z tabáku, rebarbory, vratiče nebo kopretiny řimbaby, proč ho tedy neaplikovat i v dnešní době?
Tabákový odvar je používán odpradávna, potřebujeme na něj 150 g tabáku a 3l vody, hodinu vaříme a přidáme kapku jaru, aby postřik lépe ulpěl na rostlinách. Proti mšicím je výborná také rebarbora, kdy 250 g čerstvých listů zalijeme 1,5l vroucí vody a louhujeme asi 30 minut. Před aplikací není třeba ředění vodou. Máme-li na zahradě vratič nebo kopretinu řimbabu, stačí nám k výrobě odvaru 300 g rostliny na 10 l vody, krátce povaříme a po vychladnutí aplikujeme.
2. Výluh z kopřiv má multifunkční využití nejen pro mšice, ale i pro nás a pro rostliny
Kopřivy jsou úžasné rostliny, takže pokud je ze zahrady vyhazujete rovnou do bioodpadu, děláte velkou chybu. Nejen, že z nich vyrobíte chutný a zdravý čaj, ale i chutnou náhražku špenátu. Proti mšicím použijeme výluh, na který potřebujeme tašku kopřiv, které rozsekáme a namočíme do 10l vody. Necháme louhovat minimálně 24h, občas promícháme, přecedíme, nalijeme do postřikovače a aplikujeme.
3. Mýdlová voda na mšice
Proti mšicím je úžasné klasické, tuhé mýdlo. Nastrouháte 1-2 lžičky mýdla, nasypete do 1 l vody a přidáte 20-30 kapek oleje, např. levandulového. Zamícháte a pomocí postřikovače aplikujete na rostliny. Nezapomeňte aplikovat také na spodní stranu listu rostliny, právě zde totiž bývají mšice ukryté. Díky přidanému oleji vám zde přípravek bude dobře držet.
4. Některé aromatické rostliny mšice odpuzují
Mezi jednoduché fígle, které vás také zbaví mšic je, vysadit aromatické rostliny a to nejen na okraje záhonů, ale především přímo mezi zeleninu či bylinky. Mezi ty nejčastější patří afrikány (Tagetes), levandule, koriandr a kopr, přičemž všechny kromě afrikánů využijete zároveň jako bylinky.
Užitečný hmyz: na zahradě si ho hýčkejte
Abyste omezili či plně vyloučili použití chemických prostředků, naučte se podporovat přítomnost přirozených nepřátel mšic, jako jsou slunéčka, škvoři a pestřenky, kterým poskytněte různé domovy či úkryty.
Parazitické vosičky přímo do vaší poštovní schránky
Další možností, jak se zbavit jakéhokoliv škůdce je využití jeho přirozených nepřátel. Jedná se především o různé dravé a parazitické vosičky či roztoče, které si můžete na internetu zcela bez problémů objednat, a přijdou vám domů poštou. Na mšici třeba povoláte do služby parazitickou vosičku (Aphidius colemani), která je velká asi 2mm a přímo do mšic klade vajíčka. Zde probíhá vývoj vajíčka, larvy i kukly parazita. Z mumifikovaných mšic se po dvou týdnech líhne nová generace vosiček. Jedna samice této vosičky parazituje kolem 300 mšic. Napadené mšice vylučují poplašný feromon, na který reagují další mšice padáním na zem, kde většina mšic zahyne.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.