Na mšice použijte chilli papričky a panáka vodky: vyzkoušejte tento ekologický postřik a budete zírat, jak funguje

Na svých zahradách se se škůdci setkáváme každým rokem, ať děláme, co děláme, nikdy se jich nezbavíme. Není žádné jasně dané pravidlo, díky kterému bychom se jich dokázali stoprocentně zbavit, nicméně je řada preventivních a účinných opatření, díky kterým jejich výskyt nejen minimalizujeme, ale dokážeme je velmi rychle zastavit. U savých škůdců, kam kromě mšic patří třeba také třásněnky či molice, je problém nejen ten, že dokážou svým sáním zlikvidovat celou rostlinu, ale bohužel přenáší i různá virová onemocnění, se kterými je boj již marný.

Kvíz: Poznáte nejčastější choroby, které likvidují rostliny našich zahrad? Vyzkoušejte si své znalosti v našem kvízu

www.nkz.cz

Jak poznám, že mám mšice na rostlinách?

Přítomnost mšic na rostlinách poznáme především dle listů, které bývají deformované, někdy mohou změnit i barvu ze zelené na fialovou (u mšice rybízové). Jakmile takto deformovaný list otočíme a podíváme se na rub listu, najdeme zde kolonii mšic. Tam, kde jsou mšice bývají také mravenci, kteří tento savý hmyz využívají jako zdroj sladké medovice, kterou mšice vylučují a kteří je dokážou velmi bravurně bránit před případnými predátory. Chceme-li se zbavit mšic, musíme se nejprve zbavit jejich ochránců - mravenců. Díky vylučované medovici jsou listy ulepené a mohou být načernalé, to díky tomu, že se na ně lepí různě plísně a nečistoty.

Hryzci dokážou zahubit zahradu během několika dní: vysaďte rostliny, na které nedaly dopustit naše babičky

www.nkz.cz

Co je nejúčinnější na mšice

Na mšice lze samozřejmě aplikovat známé insekticidy, například Mospilan nebo Pirimor, což jsou osvědčené přípravky. Ale, ne vždy je nutné používat chemii, existuje řada „babských“ rad, které fungují také, a navíc jejich aplikace nemá negativní účinky na životní prostředí a neohrožuje na životě ani opylovače. Jedním z naprosto ekologických přípravků proti mšicím lze vyrobit z vody, chilli papriček a nějaké lihoviny. Jeho výroba je snadná a aplikace bezpečná.

Borovici hnědne a opadává jehličí: viníkem může být nejrozšířenější houbová choroba. Preventivní opatření proveďte včas, jinak borovici zahubí

www.nkz.cz

Jak vyrobit postřik z chilli a vodky?

Na tento postřik potřebujete 1 litr vody, 5 dkg chilli papriček a jednoho panáka nějaké lihoviny, nejlépe vodky. Pokud doma máte nějaké chilli papričky a netroufáte si na jejich konzumaci, využijte je na přípravu přípravku proti mšicím. Čím pálivější budou, tím lépe. Přípravek pak můžete použít nejen na ochranu rostlin na zahradě, ale i doma na pokojové rostliny a působí i na ostatní savé škůdce. Do hrnce nalijte vodu a přiveďte ji k varu. Do ní pak přidejte nadrobno pokrájené chilli papričky a vařte asi 2 minuty, stáhněte z plotny a do druhého dne nechte uležet. Druhý den výluh sceďte přes nějaké plátýnko a přelijte do rozprašovače. Těsně před aplikací přilijte jednoho panáka vodky nebo jiné lihoviny a aplikujte dle potřeby na rostliny zasažené mšicemi či jiným savým škůdcem. Jelikož se jedná o zcela přírodní složení, můžete přípravek používat dle potřeby.

TOP 10 nejoblíbenějších balkonových květin. Kterým se bude dařit na slunci a které raději polostín?

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada