Hnědnutí lískových oříšků způsobuje nejzákeřnější houbová choroba. Odborníci radí: důležitá je prevence a tato jednoduchá věc, která nestojí ani korunu

Blízkou příbuznou lísky je bříza

Líska obecná (Corylus avellana) je zcela běžný keř, který v zahradách, ale i ve volné přírodě dosahuje výšky od 3 do 8 metrů. Líska je blízce příbuzná s habrem a břízou a řadí se do čeledi břízovité. Líska kvete poměrně brzy, ještě před vyrašením listů, a to již od února do dubna, a bývá také prvním poslem jara. Jehnědy, kterých si na lísce všimneme asi nejdříve, patří mezi samčí květenství a pokud byste se podívali lépe, uvidíte ještě takové pupínky s malou vyčnívající fialovočervenou bliznou, to je samičí květenství. Plody jsou lískové oříšky, které dozrávají koncem léta. Vyrůstají buď ve skupině po několika, říkáme tomu souplodí, nebo samostatně, což ale nebývá moc časté. Oříšek je kulovitý, v době zralosti hnědý a je kryt zvonkovitým zeleným až hnědozeleným obalem tvořeným srostlými listeny.

 

Řežete živé ploty správně? U bobkovišní nebo blýskavek zapomeňte na plotostřihy, jinak o keře přijdete

www.nkz.cz

Proč oříšky hnědnou a opadávají

Pokud vyloučíme napadení tím druhým nejčastějším škůdcem lískových oříšků nosatcem lískovým, tak tou druhou příčinou hnědnutí a opadu oříšků je napadení houbou. Toto houbové onemocnění se nazývá moniliová hniloba lískových ořechů a řadí se mezi velmi závažné choroby, které rapidně snižují výnosy.

Letní péče o růže v 8 krocích: v létě vás tyto keře potřebují nejvíce, dopřejte jim, co potřebují a pokvetou jako divé

www.nkz.cz

Jak poznám napadení hnilobou

Příznaky moniliové hniloby jsou docela dobře patrné, na mladých oříšcích vznikají hnědé skvrny, které se postupně zvětšují, až plod zhnědne celý. Takto napadené oříšky se přestávají vyvíjet. Listové obaly však zůstávají i nadále zelené a až do července pomalu zasychají a pak opadnou. Houba někdy napadne jen jeden plod v celém souplodí, přičemž ostatní plody v této skupině se dále vyvíjí.

 

Jaké jsou trvalky bez květů: trvalky s okrasnými listy mají rozhodně co nabídnout. Vysaďte si tyto druhy a sousedé puknou závistí

www.nkz.cz

Moniliová hniloba se šíří tím nejjednodušším způsobem

Podhoubí této houby přezimuje v pletivu napadených částí a samotné onemocnění se šíří výtrusy, ostatně jako u všech ostatních houbových onemocnění. K jejímu šíření napomáhá hlavně deštivé a teplé počasí.

Základem ochrany je prevence

Jako u každé choroby, o které vás informujeme, i v případě moniliové hniloby se rozhodně vyplatí prevence. Ta spočívá jednak ve výběru vhodné lokality pro pěstování lískových ořechů, dále zajištění vzdušnosti keřů, to znamená pravidelný udržovací řez. Jelikož houba přezimuje v napadených částech, nikdy nenechávejte napadené oříšky či celé souplodí ležet na zemi pod keřem, ale vždy je zlikvidujte. Pokud je hnědý jen jeden oříšek v souplodí, ten odstraňte a zbylé nechejte dozrát.

 

 

Bazén v zahradě naplánujte s pomocí zahradního architekta: ušetří vám peníze i nervy

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada