Co jí píďalka? Páchají škody nejen na živých plotech
Tyto housenky, s charakteristickým pohybem jsou sice někdy úsměvné, ale ne v případě, kdy se nám pustí do okusu okrasných dřevin na našich zahradách. Píďalka podzimní získala své druhové jméno z toho důvodu, že na podzim se líhnou nenápadní motýli. Právě teď, v dubnu se z vajíček nakladených na kůře dřevin začínají líhnout její housenky. Housenky okusují pupeny a listy okrasných dřevin, často jsou k vidění na habru a proto máte-li doma na zahradě živý plot právě z tohoto listnáče, mějte oči na stopkách. Na listech housenky vykusují dírky, někdy dokážou okousat celý list až na střední žilku. Housenky píďalek dorůstají velikosti do 2-3 cm a jejich invaze může být značná, především díky tomu, že je snadno přenáší vítr a ony se tak dostanou i na stromy v okolí. Je tedy důležité včas objevit hnízda píďalky a ta zlikvidovat. Na začátku června se housenky píďalek stěhují do půdy, kde se zakuklí a od října se začnou objevovat motýli.
Co je to píďalka?
Housenky píďalky jsou po vylíhnutí nejprve šedivé a později mění barvu na zelenou se žlutobílými podélnými proužky. Larvy mají v přední části těla tři páry hrudních nožek, na zadní části jeden pár panožek a jeden pár pošinek. Díky tomu mohou vykonávat typický „píďalkovitý“ pohyb. Dospělý motýl není škodlivý a je zajímavé, že se liší samec od samice. Sameček píďalky má světle hnědá křídla s tmavou kresbou, kdežto samička má křídla zakrnělá a je pouze hnědá. Díky tomu samičky nemohou létat, a proto vylézají po kmenu stromu do koruny, kde na výhony nakladou oranžovočervená vajíčka. Zde, v koruně, je oplodní okřídlení samečci.
Jak se zbavit píďalky
Jelikož se jedná o hmyzího škůdce, aplikují se proti nim insekticidy, například přípravek Calypso 480 SC. Máme-li dřevinu hodně napadenou, doporučuje se biologický přípravek na bázi užitečných bakterií druhu Bacillus thuringiensis známý pod názvem Biobit WP. Pro aplikaci přípravků je důležitá teplota minimálně 15 °C. Na začátku října se pak na kmeny instalují lepové pásy pro zachycení samiček.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.