Jak na škůdce květáku i kedluben: jakmile je v porostu poprvé zahlédnete, nemějte s nimi slitování

Jakmile se řekne brukvovitá zelenina, většinu z vás napadne květák, brokolice, kapusta nebo zelí. Brukvovitá zelenina je však skupina zeleniny velmi bohatá a zahrnuje velké množství druhů. Tak či tak, abyste sklidili pořádné hlávky zelí či květáku, musíte jim věnovat dostatečnou péči. A nebavím se zde o pravidelné závlaze, okopávce pro likvidaci plevele a ničení půdního škraloupu a občasné přihnojení. Tou nejdůležitější péčí je ochrana proti škůdcům, kteří právě v těchto dnech hledají své cíle. Pozor si dejte hlavně na dva z nich, běláska a květilku, necháte-li totiž květák či zelí těmto dvěma napospas, nedivte se, že nic nesklidíte.

Jak škodí bělásek

Bělásků je celá řada druhů, ale nejvíce nás na zahradě trápí bělásek zelný. Tento fotogenický motýlek s bělavými křídly sám o sobě neškodí, o zkázu se však postará jeho potomstvo. Jakmile tedy běláska zahlédnete na své zahradě a pěstujete některou brukvovitou zeleninu, buďte ostražití. Bělásek totiž patří mezi ty nejzákeřnější a nejčastější škůdce a díky němu se můžete rozloučit s myšlenkou, že si letos naložíte zelí. Pokud ho necháte řádit a třepotat křidélky nad záhonem, žádnou úrodu mít ani nebudete.

Proč se zbavit housenek 

Bělásek naklade vajíčka na rub listu, vajíčka mají žlutooranžovou barvu, jen musíte občas otočit list, kde jsou ukryta. Z těchto vajíček se pak líhnou světle zelené housenky se žlutočerným pruhováním, které se hned vrhnou na požírání listů. Housenky běláska neznají slitování a list sežerou celý, zůstane pouze žilnatina. Jakmile nemají listy, pustí se i do hlávky, kde se sice neprovrtají až do jejího středu, ale i tak dokážou hlávku znehodnotit nejen požerem, ale i svým trusem. A taková hlávka vás ke konzumaci opravdu lákat nebude.

Jak na běláska?

První motýli se objevují od dubna do června a na zahradě vydrží až do října. Za tuto dobu jeho housenky likvidují úrodu. Takže, to nejlepší, co pro svoji zeleninu můžete udělat je, že natáhnete nad zeleninu ochrannou síť, záclonu nebo bílou netkanou textilii a znemožníte běláskům naklást vajíčka. V tuto dobu už nejspíše vajíčka nakladli, takže stačí jen projít porost zeleniny, podívat se na rub listu a jakmile zde budou barevně výrazná vajíčka, rukavicí je zlikvidujte. Tím nedojde k vylíhnuté housenek a vaše úroda bude v bezpečí. Můžete také sbírat housenky bělásků.

Co napadá kedlubny

Květilka zelná je moucha, docela nenápadná a vůbec byste ji mezi úporné škůdce nezařadili. Květilka má až tři generace za rok a samičky začínají vajíčka klást do země v blízkosti kořenů rostlin. Nejčastěji jsou jejími obětmi druhy z čeledi brukvovité, kedlubny, zelí a květák. Pak se vyvinout larvy, které se ihned pustí do požírání kořenů rostlin a pokud se jim daří, zlikvidují opět celou úrodu. V kořenech vytváří chodbičky a díky tomu kořenový systém zcela odumírá a sním i celá rostlina.

Co platí na květilku zelnou

Jakmile již samice nakladla vajíčka, v tuto dobu již larvy na kořenech hodují a ochrana je pouze v aplikaci chemických přípravků. Nicméně, preventivně se doporučuje, jakmile vysadíte sazeničky, ihned je zakrýt ochrannou sítí, aby se moucha nedostala do blízkosti kořenů a nemohla tak naklást vajíčka.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada