Obaleč je obávaný škůdce nejen švestek: zkušení pěstitelé radí tři kroky, jak na obaleče vyzrát

Červivost plodů způsobují larvy jednoho docela nenápadného motýla jménem obaleč a dle druhu ovoce, které napadá je dán také jeho druhový název, obaleč švestkový a obaleč jablečný. Na jaře kladou samičky vajíčka na listy a do vyvíjejících se plodů, přičemž vajíček může být i 120. Z těchto vajíček se po 4 až 8 dnech líhnou larvy s hnědou hlavou, které se zavrtají dovnitř plodů. Takto zasažené plody často během června opadávají. Larvy zhruba za 3 až 4 týdny plody opouští a hledají úkryt nejčastěji na kmeni, kde se kuklí. Od srpna se začíná líhnout druhá generace motýlů, samičky opět kladou vajíčka a larvy začínají škodit.

Jak poznám, že plody napadl obaleč

Obaleč jablečný vypadá spíše jako hnědá můra, obaleč švestkový zase jako velký, tmavý mol a oba na zahradě vidíme velmi neradi. Dospělý motýl obaleče je barevně velmi nenápadný, díky svému zbarvení si ho často ani nevšimnete, když sedí vedle vás na kůře stromu. Přítomnost obaleče poznáte snadno, jednak plody opadávají brzy a jednak bývají i různě deformované, u švestek při napadení vytéká z plodů klasický klejotok, jakási bezbarvá, lepkavá tekutina. Jakmile rozloupnete plod švestky nebo jablka, uvnitř je zabydlený vypasený červ-housenka, která bývá růžové barvy s tmavě hnědou hlavou. Tyto larvy nejen, že vyžírají dužinu, ale plod znehodnocují i svými tmavými a drobtovitými výkaly.

Jak na obaleče ve 3 krocích

1. Sběr napadených plodů

Včas sesbírejte spadané a napadané ovoce ještě dříve, než ho larvy opustí a budou hledat úkryt pro zakuklení.

2. Využijte návnadu

Dobře fungují feromonové lapáky, kdy samečci jsou nalákáni na feromony samičky a na lapák se přilepí. Podlaha feromonového lapáku je natřena lepem, odkud už není úniku. Pokud ale máte zahradu obalečem zamořenou, lapák musíte vyměnit za nový.

3. Použijte lepenku

Na kmen stromu připevněte pás z vlnité lepenky, kterou larvy využívají jako úkryt ke kuklení. Lepenka se připevňuje na kmen ve výši asi 20-30 cm od povrchu půdy. Koncem července ale musíte lepenku odstranit a v září umístit na kmen novou lepenku, kterou odstraníte během zimy.

Co platí na obaleče

Stejně jako na jiné škůdce či choroby lze v případě nutnosti aplikovat také chemické přípravky zvané insekticidy. Pokud máte nějaké obavy při použití těchto přípravků, stačí jen dodržet potřebnou koncentraci na přípravu postřikové kapaliny a není třeba se ničeho obávat. První ošetření se provádí na začátku června a za 14 dnů se postřik opakuje. Nyní ale stihnete ošetřit stromy proti druhé generaci motýlů, kdy se postřik aplikuje začátkem srpna, opět se 14ti denním opakováním. Použít můžete známé insekticidy Calypso 480 CS, Mospilan 20 SP nebo Karate Zeon 5SC. 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada