Spolehlivý přírodní insekticid, který funguje hlavně na obaleče jablečného, a to i teď, v zimě

Zahrada bez ptačího zpěvu je mrtvá

Zahrada bez ptačího zpěvu by byla velmi smutným místem a bohužel, ptáků na zahradách celkově ubývá. Pokud jste jejich pokles na vaší zahradě nezaznamenali, máte velké štěstí, my ostatní se musíme více snažit je v naší zeleni udržet. Během vegetace nám ptáci pomáhají v likvidaci nepříjemných škůdců z řad hmyzu a velmi vítané je, že jim chutnají také housenky zavíječe zimostrázového, kterého se tak můžeme zbavit přírodní cestou. Tím, že budeme podporovat přítomnost ptáků v zahradě, pomůžeme i sami sobě.

Sýkory likvidují housenky obaleče i v zimě, patří jim proto pořádná odměna na krmítku

Jak ptáky v zahradě udržet: nejde jen o krmítka

Díky bujarým oslavám příchodu nového roku se mohlo stát, že ptáci vystrašení ohňostroji a různými petardami odcestovali z vaší zahrada někam do bezpečí. To se stává každým rokem, řada ptáků také při těchto oslavách uhyne. Ale, pokud ptákům na vaší zahradě nic nechybělo, brzy se zase vrátí. Aby se jim u vás líbilo, vybavte svoji zahradu budkami, krmítky a pítky. Ptáci vyžadují také dostatek keřů, hlavně s jedlými plody, kam se mohou v případě nebezpečí schovat. Vhodné je také dostatečné množství travin a kvetoucích rostlin, ovocné stromy a také jehličnany či stálezelené keře, kde naleznou úkryt přes zimu, fungují jako větrolamy a poskytnou úkryt v tuhých mrazech. Pítka umisťujte vždy do zadní a tiché části zahrady, kde budou mít ptáci dostatek klidu. Nezapomeňte, že pítko by mělo mít odtok vody a je třeba vodu pravidelně vyměňovat a pítko vyčistit, jinak dochází k přenosu nemocí mezi ptactvem. Jako pítko postačí klidně i hlubší podmiska, kterou používáte pod květináče, nebo nádoba s vodou. V případě nádoby ale nezapomeňte dát na hladinu vody kus polystyrenu, díky kterému se opeřenci v nádobě neutopí.

Sukulentní muškáty jsou ještě více nenáročné, než klasické muškáty: nepotřebují vůbec nic

www.nkz.cz

Sýkora v hlavní roli: obaleč jablečný v ohrožení

Mezi ty největší parťáky v boji proti škůdcům patří rozhodně sýkora, a to jak sýkora koňadra, tak i sýkora modřinka. Právě tyto dva druhy se na vašem krmítku pravděpodobně střídají nejvíce a rozhodně si zaslouží nějakou tu odměnu navíc. Sýkory v zimě, během prosince a ledna obsazují různé dutiny stromů a při hledání skrýše sezobávají zazimované housenky obaleče jablečného, které se ukrývají v kůře především ovocných stromů. Tato ochrana se ale sýkorám daří především u mladých stromů, které nemají příliš silnou kůru a housenky obaleče se tím pádem nemohou tak dobře ukrýt. Čím starší strom, tím má silnější kůru a tím lépe se housenky do kůry ukryjí, v tomto případě je pak sýkory hledají velmi špatně.  

Tento invazivní škůdce vám zlikviduje brsleny: neriskujte a jděte je raději rychle zkontrolovat, ať je ještě zachráníte

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada