Proč žloutnou jehlice u jehličnanů: příčin může být mnoho, tahle je ale ta nejčastější

Jehličnany v zahradě

Jehličnany bývají velmi oblíbené ve většině zahrad, aby také ne, jsou nenáročné, není z nich na podzim žádný odpad, protože neopadávají (tedy, pokud nemáte na zahradě samé modříny) a po celý rok nám dělají na zahradě okrasu. Pokud je nakombinujeme správně, tzn., že vysadíme různě barevné, tvarované či vysoké druhy a kultivary, docílíme příjemné, stálezelené kompozice. Ale, jehličnany by neměly být kostrou neboli základem zahrady, nýbrž pouze doplňkem k listnatým stromům a keřům. Budete-li mít zahradu pouze z jehličnanů a stálezelených dřevin, brzy vám bude připadat nudná, fádní a stereotypní. Na správnou skladbu dřevin tedy myslete již při samotném zakládání zahrady a nakombinujte jak listnaté, tak jehličnaté dřeviny, jen tak docílíte vyvážené kompozice.

Jaké mají jehličnany nároky na vodu

Jak již bylo řečeno, jehličnany jsou vesměs nenáročné, jediné, co vám neprominou je, pokud je nebudete dostatečně zalévat. To, že je zaléváte hlavně v létě, kdy je větší vedro, je chvályhodné, nicméně u jehličnanů je důležitá závlaha během celého roku. Proč? No, protože jim jehlice neopadávají a přes zimu zůstávají na stromě, takže zde neustále a bez přestání probíhá fotosyntéza. A pokud si ještě vzpomenete na základy biologie, pro fotosyntézu kromě slunce a oxidu uhličitého vyžadují rostliny ještě vodu. Jinak neproběhne ona známá fotosyntetická reakce a strom nemá dostatek energie pro svůj život. Takže nezapomeňte jehličnany zalévat i v zimě, pokud nemrzne a není sníh a také na jaře, kdy jehličnany vyloženě žízní.

Proč žloutnou jehlice u jehličnanů

Vyloučíme-li tedy v létě nedostatek vody, další příčinou, proč mohou žloutnout jehlice je nedostatek živin, především hořčíku. V tom případě můžete vyzkoušet aplikaci hořké soli. Ale, tím dalším důvodem, který není patrný na první pohled, leda byste měli místo očí obrovskou lupu, bývá škůdce zvaný sviluška. A právě tento škůdce bývá častou příčinou toho, že jehličnan postupně opadá celý, protože sviluška vás v této souvislosti nenapadne většinou vůbec.

Jak poznám svilušku u jehličnanů

Během horkého léta se na jehličnanech objevují žluté, později hnědnoucí jehlice, které začnou časem z větví opadávat. Sviluška, jako známý savý škůdce, je drobný osminohý pavouček a pouhým okem ji nemusíte vůbec zahlédnout. Ale pokud se více, třeba s lupou, zaměříte na jehlice, zjistíte, že na nich jsou světlé skvrny a při silnějším napadení jemné pavučinky. Sviluškám se nejvíce daří v suchém prostředí, proto se jejich množení daří především v letních měsících.

Jak se svilušky zbavit: jde to i bez chemie

Jestliže je napadení sviluškou teprve v začátcích, často se obejdete i bez chemie. Svilušky jde totiž zlikvidovat pravidelným kropením napadených stromů. Jakmile je ale napadení větší a je zasažena velká část jehličnanu, nezbyde vám nic jiného než aplikovat některý z přípravků na roztoče. Mezi ty často používané patří například Spruzit AF, který mj. obsahuje také extrakt z kopretiny starčkolisté a řepkový olej, nebo Vertimec 1,8 SC.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada