Tmavka: škůdce, který vám zlikviduje téměř všechnu úrodu švestek. Tyto odrůdy jsou na ni velmi náchylné

Švestka domácí (Prunus domestica) patří mezi oblíbené peckoviny, které se uplatní v každé zahradě, a to jak klasický vysokokmen, tak i nižší kmenné tvary v podobě čtvrtkmenů, zákrsků či sloupovitých odrůd. Švestka je však také lákadlem pro mnohé choroby a škůdce, a ačkoliv je na trhu mnoho odolných odrůd, vždy se najde něco, co té naší švestce neodolá. Často se tak na švestce objevuje mšice, z houbových chorob pak padlí nebo virová šarka. Kromě těchto problémů čelí švestka, ale i meruňky, dalšímu škůdci, hmyzu jménem tmavka a právě tato vosička začíná být v posledních letech velkým problémem. Její domovinou je Rusko, k nám byla postupně zavlečena a poprvé byla na našem území zjištěna v roce 2012. Pokud proti ní nezahájíte boj včas, na pořádnou úrodu švestek zapomeňte.

Tmavka švestková: během krátkého života zvládne napáchat mnoho škody

V poslední době dělá pěstitelům starosti hmyzí škůdce tmavka švestková, díky níž předčasně opadávají plody a úroda tak nebývá vysoká. To, že za předčasným opadem plodů švestek bývá právě tmavka, poznáte tak, že plody najednou přestanou růst, vybarví se do fialové, mumifikují a opadnou. Tmavka je černě zbarvená vosička, která ale vypadá jako štíhlá moucha s průhlednými křídly a má jen jednu generaci ročně. Dospělou tmavku můžeme objevit již od konce kvetení švestek až do druhého opadu plodů. Tmavka má poměrně krátký život, samci i samičky žijí maximálně 22 dnů, spíše méně. Aktivní jsou hlavně dopoledne a v podvečer, kdy samičky nakladou vajíčka zhruba 10-12 dnů po odkvětu švestek do jader ještě nezdřevnatělých pecek. Do jednoho plodu dokáže naklást klidně 40 vajíček.

Larva se kuklí až na jaře

Larvy se líhnout po 20 dnech, přičemž plně vyvinutá larva přezimuje v pecce opadlého plodu. Její vývoj je dvouletý, ale může trvat i 4 roky. Na jaře se kuklí, pak vylétne nová generace tmavek a celý proces se opakuje.

Jak se proti tmavce bránit?

Aby nedošlo k přezimování larev, nikdy nenechávejte pecky nebo spadané plody pod stromy. Vždy je zlikvidujte. Stromy proti tmavce lze ošetřit insekticidy, které účinkují na pilatky nebo štítenky a které musíte aplikovat dříve, než tmavky nakladou vajíčka. Tímto optimálním obdobím je zhruba 6-8 dnů po odkvětu švestek, jakmile opadnou kališní lístky. Postřik se pak zhruba po 14 dnech opakuje. Častým přípravkem je třeba Mospilan 20 SP. Z pěstovaných odrůd švestek je často napadána odrůda Stanley a Durancia.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada