Máte-li na zahradě hrušeň, s velkou pravděpodobností jste se se rzí hrušňovou již setkali. Boj s touto chorobou není lehký, ale zároveň není nemožný. Důležitá jsou nejen preventivní opatření, s kterými můžete začít již na jaře, ale také aplikace účinných chemických přípravků, neboli fungicidů, které pokud aplikujeme ve správnou dobu, tato choroba naše hrušně ohrožovat nebude.
Kde přezimuje rez hrušňová
Rez hrušňová patří mezi tzv. dvoubytné rzi, tzn., že ke svému životu potřebuje mezihostitele. Od května do podzimu žije na hrušních, na mezihostiteli přezimuje a na jaře se opět přesouvá na hrušně. Mezihostitelem rzi hrušňové jsou jalovce a nemusíte je mít na své zahradě vy, nýbrž postačí, mají-li okrasné jalovce vaši sousedé, a to až do vzdálenosti 2 km. Zde tedy vidíte, že boj s chorobou je složitější. Pokud byste odstranili všechny jalovce z vašeho dosahu, pak by byla velká pravděpodobnost, že rez na vašich hrušních řádit nebude.
Houba se přesouvá na jaře
Jestliže vám rez hrušňová v loňském roce napadla hrušně a vy jste jen nečinně přihlíželi, pravděpodobně se na podzim přesunula právě na jalovce, kde přezimovala a nyní se bude probouzet k životu. Na jaře tak můžete na svých jalovcích nalézt viditelné vřetenovité zduřeniny, na kterých za vlhka vyrůstají oranžovohnědé jazýčky. Jedná se o jakousi hmotu, která obaluje větev jalovce a určitě si jí všimnete, musíte jen občas rozhrnout větve jalovce a najdete ji. Co teď? Napadené výhony jalovce musíte odstranit a vyhodit do směsného odpadu. Řežte klidně až do starého dřeva, jalovec tím nezničíte, alespoň ho trochu provzdušníte.
Jak poznám rez hrušňovou na listech
V případě, že vy nejste majitelem jalovce, ale mají je vysazené sousedé, musíte použít chemické přípravky. To, že máte na hrušni rez poznáte snadno dle svítivě oranžových skvrn na listech, posléze plodech. Veškeré tyto listy musíte vždy odstraňovat, a to i ty, které již spadly dolů. Napadené listy nikdy nesmíte dávat na kompost ani do bioodpadu, buď je spálit, což by byla ta nejlepší možnost, nebo je vyhodit do směsného odpadu. Kromě oranžových skvrn na listech se rez projevuje výrůstky na rubu listu, které jsou velmi zajímavé pod mikroskopem a kde jsou uloženy výtrusy této houby.
Jaký postřik na rez hrušňovou: postřik udělejte včas
Chemický postřik je účinný, ale musí být proveden ve správnou dobu. Pokud tuto dobu propásnete, rez vyhrála a vy tak budete muset pouze přihlížet tomu, jak vám ničí hrušeň. Takže první postřik se musí stihnout před květem a druhý zhruba 2-3 týdny po odkvětu. Vždy si ale pečlivě přečtěte detailní informace na zakoupeném přípravku. Používají se přípravky na strupovitost na jádrovinách, které dobře účinkují také na rez. Z fungicidů jsou to např. Discus, Scala nebo Zdravé jablko plus – proti strupovitosti a padlí. Dáváte-li přednost přírodním produktům, aplikujte biostimulant Inporo Atlante K 20.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.