Zbyly vám na zahradě odřezané větve stromů a keřů a přemýšlíte, jak s nimi co nejlépe naložit? Byl by hřích se tohoto odpadu zbavovat, protože se jedná o biologický materiál, který nalezne velmi praktické využití nejen na vaší zahradě. Pro zpracování dřevního odpadu se používají drtiče nebo štěpkovače a každý z nich je specifický tím, jak dřevní odpad zpracuje.
Drtiče drtí na malé kousky
V případě drtiče jsou větve rozsekány na malé kousky, které můžete použít do kompostu nebo jako mulč okolo rostlin. Drtič si snadno poradí s větvemi i kůrou stromů a keřů. Sortiment nabízí drtiče pro domácí použití, ale i pro odborné firmy. Hobby drtiče dokážou zpracovat kmínky do průměru 4,5 cm a dobře si poradí i s čerstvými drobnými větvičkami. Vzhledem k velikosti vstupního otvoru je často kolmo rostoucí boční větve předem odseknout a drtit zvlášť. Při koupi nového drtiče si také ověřte, zda je možné nože vyměnit, protože podle toho, jak budete drtič často používat je budete muset vyměnit za nové. Jejich cena pak bývá různá a často překvapivá.
Chyby při používání drtiče
Mezi ty nejčastější chyby při používání drtiče je, že příliš tlačíme na větve. Ty totiž stačí jen lehce vložit do otvoru a slabě přitlačit, drtič si větev odebere sám. Při práci je také vhodné brát si rukavice, protože drtič dost vibruje.
Díky štěpkovači si doma zatopíte
Štěpkovač nařeže větve na větší kousky a ty je pak možné použít třeba na topení do krbových kamen. Díky tomu získáme kvalitní palivo úplně zdarma. Štěpkovač pracuje tak, že ozubeným kolem vtahuje větev mezi kolo a opěrnou desku a řeže větev na větší kousky. U štěpkovače je velmi důležité, aby zuby kola přesně dosedaly k desce, aby se větev opravdu rozštípala na zhruba 3 cm kousky. Pokud by tomu tak nebylo, neoddělily by se od sebe a vy byste místo paliva získali dlouhou větev, jen rozkouskovanou a držící pohromadě pružnou a houževnatou kůrou. Při koupi štěpkovače je dobré vybrat takový model, který umožní zpětný chod bez zdlouhavého vypínání stroje. Může se totiž lehce stát, že se dřevo uvnitř zasekne a musíte jo dostat rychle ven. Ve srovnání s drtičem je štěpkovač při práci mnohem tišší a tolik nevibruje.
Na co si dát pozor při nákupu
Jak štěpkovač, tak drtič musí být vybaveny bezpečnostními prvky, které zabrání tomu, abyste dovnitř omylem nestrčili ruku. Velmi praktická jsou u obou také kolečka, díky nimž můžete stroj převést na potřebné místo. Neorientujte se pouze podle ceny, rozhodně neplatí, že čím vyšší cena, tím kvalitnější stroj. Vždy se tak ptejte svých známých, s jakou značkou či typem strojů jsou spokojeni a který by vám doporučovali.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.