Veškeré vztahy se musí udržovat vzájemnou komunikací a platí to i v případě sousedských vztahů, kdy je lepší a hlavně levnější se v klidu domluvit a případné soudní spory ponechat až jako nouzovou možnost
Vzrostlé stromy jsou základem každé zahrady, poskytují nejen úrodu, ale i potřebný stín. Ale jsou to právě stromy, kdo může narušit doposud harmonické soužití sousedů a způsobit tak řadu nepříjemností. Je tedy dobré vědět, co si mohu či spíše nemohu dovolit tak, abychom křehké sousedské vztahy nepodrobili zatěžkávací zkoušce.
Přesahující větve jsou častým problémem
Ne nadarmo je důležité dodržovat vzdálenost výsadby většího stromu od hranice sousedova pozemku ve vzdálenosti 3 metrů. Pokud by totiž tuto vzdálenost všichni dodržovali, často by se v budoucnu vyhnuli nepříjemným záležitostem týkajících se právě přesahu větví na sousedův pozemek. Nicméně stává se, že ačkoliv soused dodrží zákonnou vzdálenost od hranice sousedova pozemku, větve od souseda k vám stejně přesahují. V tomto případě sice máte dle zákona možnost tyto větve uříznout, ale jak se vám pokusíme vysvětlit, není to ta nejlepší varianta, jak tuto situaci řešit.
Na sousedův pozemek vstupovat nesmíte
Prvním problémem, který by nastal v případě, že byste se sami chopili pily a vstoupili na sousedův pozemek s tím, že větve, které k vám přečnívají uříznete sami, je ten, že bez jeho svolení jste vnikli na jeho pozemek. I pokud by vám to soused dovolil, že větve klidně říznout můžete, nastává druhý problém a to ten, že chybným a neodborným zákrokem můžete strom poškodit a potom nesete odpovědnost za škodu, a to především v případě, že by daný strom po vašem zásahu uhynul. Takže jak z toho ven, abychom se neocitli před přestupkovou komisí či přímo před soudem?
Zkuste se nejprve v klidu domluvit
První, co musíte udělat, a to i dle zákona, je, pokusit se se sousedem domluvit. Jasně mu vysvětlit, proč vám vadí, že větve z jeho stromu přesahují až na vaši zahradu. Většinou vám totiž způsobují nadměrný stín, větve vám mohou poškozovat majetek, třeba skleník, pergolu, padá vám hromada listí na vaše záhony, atd. Díky rozumné a klidné komunikaci se sousedem se tak můžete vyhnout často táhlým soudním sporům, které vás budou stát nejen peníze, ale i čas a nervy.
Domluva nepomohla, co dál?
Pokud jste se sousedem nenašli společnou řeč, můžete se obrátit na soud se žalobou, která, v případě, že soud uzná pochybení, končí soudním příkazem k odstranění či úpravě stromu. V nebezpečných situacích mohou zasáhnout také místní vyhlášky a společnosti poskytující inženýrské sítě. Někdy postačí oznámit vše místnímu úřadu, který by to měl se sousedem řešit. Sousedské vztahy jsou však natolik ošemetné, že selže-li vše, budete se na soud tak či tak muset obrátit. Počítejte ale s tím, že spor se potáhne velmi dlouho.
Nikdy větve neřežte ve vlastní režii
Zákon majiteli pozemku, na který přesahují větve ze sousedova pozemku povoluje, že větve může zakrátit sám. Jedinou podmínkou je, že řez musí být proveden pouze ve vegetační době a pokud možno odborně. Nicméně, jak již bylo řečeno, tato varianta, kdy si vezmete pilu a vrhnete se na sousedův strom, se často nevyplácí, a to z důvodu, že strom může po vašem zásahu utrpět natolik vážná poranění, že uhyne. A teprve teď vám, ze strany souseda, mohou nastat velmi krušné chvíle. Nikdy tedy nebuďte aktivní a vždy případný prořez řešte s příslušnými úřady. Nikdy nezapomeňte, že stále platí známé pořekadlo: „Neznalost zákona neomlouvá“.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.