Na co je dobrý vlaštovičník: dokáže ulevit od nepříjemných potíží

 

Vlaštovičník je v našich krajích velmi výjimečná rostlina. Ačkoliv se jedná o původní euroasijský druh, tak u nás roste osamoceně, bez ostatních příbuzných. Jedná se o vytrvalou bylinu z čeledi makovitých, o jediného zástupce rodu vlaštovičník.

Vlaštovičník je bylinka na potíže

V dávné minulosti byl vlaštovičník velmi oceňovanou bylinkou, středověcí alchymisté v něm tušili sílu všech čtyř živlů, babky bylinkářky zase bradavičník, jak se vlaštovičníku nejprve říkalo, nazývaly božím darem či boží milostí. To až moderní věda v něm objevila 36 různých druhů alkaloidů, tedy jedů a vlaštovičník zařadila do skupiny nebezpečných rostlin. Při opatrném používání je však vlaštovičník stále učiněný poklad. Při zevním užití rychle, naprosto bezbolestně a velmi efektivně likviduje bradavice. Jen málokterá další metoda je tak účinná a rychlá. Stejně dobře účinkuje i mast z vlaštovičníku, především na kožní a nehtové plísně a kuří oka.

Mast z vlaštovičníku

  • 1 celá rostlina vlaštovičníku i s kořenem
  • 200 g olivového oleje
  • 200 g kokosového tuku
  • 15 g včelího vosku

Jak budete postupovat při výrobě masti

  1. Ve vodní lázni, při teplotě 60 °C, rozpusťte kokosový tuk.
  2. Přidejte olivový olej a na malé kousky nasekanou, celou rostlinu vlaštovičníku, i s kořenem.
  3. Směs nechte 6 hodin macerovat.
  4. Nakonec přidejte včelí vosk a míchejte až do úplného rozpuštění.

Vlaštovičníkovou mast uchovávejte v lednici a na postižená místa nanášejte 2x denně.

Na co se vlaštovičník užíval dříve

Kdysi se s pomocí vlaštovičníku léčily i choroby jater, žloutenka, syfilis, malárie nebo duševní choroby. Po prozkoumání této byliny moderní vědou se však vnitřní užívání bez konzultace s odborníky nedoporučuje.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)

Vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky asi 100 cm, která vykvétá od poloviny května až do konce září, zářivě žlutými květy. Listy i lodyha bývají řídce ochlupené. Při poranění vytéká z lodyhy i listů žlutooranžové mléko, latex, které zanechává na pokožce i oblečení výrazně zahnědlé a špatně čistitelné stopy. Celá rostlina je prudce jedovatá, nejvíce latex.

Vlaštovičník najdete v naší přírodě hojně, na vlhčích půdách s vyšším obsahem dusíku. Roste podél plotů a lesních cest pod křovinami, v příkopech, na náspech i na okrajích městských trávníků.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/vlastovicnik-bradavice-tinktura-pouziti; https://www.salveo.cz/blog/2024/05/122-vlastovicnik-nejen-na-bradavice; https://bylinkyproradost.cz/vlastovicnikova-mast/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0MnKTK4sJg6AdwU-_yobE5wMLzHKeVDAHZnbDn_n2ve8LqBzMU2nLiNa8_aem_e3AMa383vxdp7bkx22hl3A

 

 

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada