Nádherné orchideje najdete i v naší přírodě. Na rozdíl od těch cizokrajných je zná jen málokdo

Na našem území se dosud vyskytuje, i když v poměrně značně omezené míře, asi šedesát druhů orchidejí. Všechny náleží do skupiny orchidejí zemních. Jejich počty ve volné přírodě stále klesají, i když se najdou i místa, kde se je daří ochráncům přírody nejen udržet, ale jejich počty i zvyšovat.

Zemní orchideje rostou nejčastěji na kosených loukách a pastvinách. Pokud se o louky nikdo nestará, traviny růst orchidejí potlačí. Záchranou pro tyto orchideje je proto jedině návrat tradičního hospodaření, kdy na lukách probíhá pastva ovcí i skotu, ale i ruční kosení trávy.

Orchideje, které přežijí i mrazivou zimu

www.nkz.cz

Zemním orchidejím se na našich zahradách dařit nebude

Mírně se zvyšující počty zemních orchidejí na některých vybraných místech však ani zdaleka neznamenají, že si orchidej můžeme vyrýt a přesadit na svou zahradu, i kdyby se nám líbila sebevíc. Všechny naše orchideje stále patří mezi více či méně ohrožené druhy a všechny druhy našich orchidejí bez výjimky žijí v symbióze s podhoubím různých druhů hub, v tzv. orchidejové mykorhize. Jedná se o vzájemně výhodné soužití převážně stopkovýtrusných hub s kořeny vyšších rostlin, tedy orchidejí. Vzájemně se tak houby a orchideje podporují v růstu a nijak si neškodí, naopak jedna bez druhé by dlouho žít nemohla.

Louka na zahradě: jak zařídit, aby brzy kvetl, čím ji nejlépe sekat a k které chyby se při jejím pěstování nejčastěji dělají?

www.nkz.cz

Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis)

V naší přírodě vzácný a ohrožený druh zemní orchideje, který dříve běžně vyrůstal na vlhčích až bažinatých loukách a pastvinách. Vyskytoval se od nížin až po horské louky, kde během května až června vykvétal bílými nebo růžovými květy na 20-60 cm vysokých lodyhách.

Prstnatec májový roste roztroušeně po celém území ČR, ale i jinde v Evropě, od Francie, přes Velkou Británii až po Skandinávii. Většina lokalit, kde se prstnatec májový vyskytuje je státem chráněna.

Prstnatec Fuchsův pravý (Dactylorhiza fuchsii)

V horských oblastech, na vlhkých i sušších loukách a v listnatých i smíšených lesích vykvétá od května do července i prstnatec Fuchsův. Jedná se o trvalku, vysokou 15-60 cm se skvrnitými listy a nachovými květy s výraznou kresbou.

Tořič čmelákovitý (Ophrys holosericea)

Velmi vzácný tořič čmelákovitý se vyskytuje dosud na jižní Moravě. Ke svému přežití potřebuje pravidelně kosené a spásané louky, roste tedy na pastvinách a na okrajích luk. Vykvétá od května do června.

Rudohlávek jehlancovitý (Anacamptis pyramidalis)

Jedna z našich nejkrásnějších orchidejí patří mezi vápnomilné rostliny, vykvétá na sluncem vyhřátých loukách zářivě růžovými květy, od června do července.

Zdroj:https://living.iprima.cz/5-nejkrasnejsich-zemnich-orchideji-z-nasi-prirody-krasky-ke-kterym-je-treba-pokleknout-109123; https://www.ireceptar.cz/zahrada/v-maji-kvetou-orchideje-poklady-nasi-prirody-senosec-a-pastva-jim-svedci.html; https://www.atlasrostlin.cz/kvetiny/prstnatec-majovy

 

 

 

 

 

 

I v naší přírodě můžete potkat kouzelné orchideje
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada