Jak a kdy množit levanduli? Nepropásněte termín. Budete mít plný záhon a ušetříte peníze

Pěstování levandule bylo rozšířené i v historii

Kdo by neměl rád vůni levandule. Tato zcela nenáročná a užitečná bylina by neměla chybět na žádné zahradě. U nás zdomácněla a její vůně nám připomíná krásné letní dny. Můžete ji pěstovat jak ve volné půdě, tak v hrnkové výsadbě, aby ozdobila vaše terasy a balkony. Levandule (Lavandula) z latiny lavare – mýt se - znali i staří Egypťané. Vyráběli z nich vonné oleje, které používali k balzamování. Řekové a Římané používali levanduli k lékařství i v kosmetice. K rozšíření po Evropě přispěly klášterní zahrady mnichů, kteří levanduli začali pěstovat a hojně využívat.

Na co se dá použít levandule

Levandule je léčivá, zklidňující a kosmetický průmysl se bez ní neobejde. Pro její protizánětlivé účinky se používá na hojení a zklidnění ran, léčí infekce, umí zmírnit migrény, je posilující pro játra a trávicí trakt. Nemalý vliv má také na psychiku. Proto se často používá v aromaterapii. Levandule je jednou z nejpoužívanějších rostlin v kosmetickém a parfumérském průmyslu. Domácí použití je také velké. Od sušení k přípravě čajů a nálevů, výroby mýdel, solí do koupele až po používání proti molům. Její prostá krása na zahradě vytváří ráz Středomoří a vonné pohody. To je dost důvodů k tomu, abyste si rozšířili levandulové záhony.

Kdy a jak množit levanduli

Levanduli lze množit několika způsoby. Výsevem časně zjara nebo řízkováním a hřížením. Červen je nejzazší termín jarního řízkování. Další vhodný termín je v srpnu. Pokud to jde, využijte jarní termín, aby mladé rostlinky stačily do zimy zesílit. Hřížení provádíme nejlépe zjara, ale i pozdní termíny nejsou problém.

Jak se řízkuje levandule

K množení řízkováním si připravte výsevní substrát. Namíchejte si jeden díl substrátu se dvěma díly písku např. do truhlíku. Je nutné, aby byl substrát vlhký, ne však přemokřený. Z mateční rostliny ostrým nožem uřízněte asi deseticentimetrové výhony bez květů a vršky mírně zaštípněte. Z jejich spodní části odstraníte listy. Na výhonu by měly zůstat čtyři až pět listůa vyholený konec namočíte do růstového stimulátoru. Poté jemně zasadíte do substrátu. Truhlík nebo nádobu s řízky levandule umístíte do polostínu, aby na ně nepálilo slunce a substrát nevysychal. Až řízky zesílí, lze je opatrně přesadit do samostatných koflíků, ve kterých levandule také přezimuje. Zakořeněné řízky můžete také vysadit rovnou do záhonu. Musíte je však ochránit v zimě před mrazem. Srpnové množení proveďte stejným způsobem, jen výhony z mateční rostliny odstřihnete i s dřevnatou částí.

Množení levandule hřížením

Hřížení je dalším možným způsobem množení levandule. Větvičku z mateřské rostliny částečně zahrnete do hlíny. Můžete zatížit například kamenem, aby se při poryvu větru hřížence nepohybovaly a mohly lépe zakořenit. Až větvičky dostatečně zakoření, odstřihněte je od mateční rostliny a přesaďte na místo.

Letní měsíce využijte na množení letniček i trvalek, abyste v příštím roce nemuseli zbytečně utrácet peníze. Můžete se jednoduše zásobovat sami.

Zdroj: www.leros.cz, autorský článek

 

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada